Auto hybrydowe – pojazd przyszłości?

Auto hybrydowe – pojazd przyszłości?

Wymogi ekologiczne powodują, że producenci samochodów coraz częściej decydują się na stosowanie różnych technologii, które mają obniżać ilość spalin, jak również wpływać na ich mniejszą szkodliwość. Jednym z rozwiązań są silniki spalinowo-elektryczne. Czym są auta hybrydowe?

Aby odpowiadać na dyktowane zmieniającymi się trendami wymagania konsumentów, przedsiębiorcy muszą wręcz wyprzedzać swoje czasy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku motoryzacji i tworzenia coraz to nowszych modeli samochodów. Producenci prześcigają się zatem w opracowywaniu i wykorzystywaniu innowacyjnych technologii, które determinują bezpieczną i ekonomiczną jazdę. Jednym z takich przykładów jest auto hybrydowe, które osiąga fantastyczne wyniki spalania, zwłaszcza w czasie postojów w korkach.

Czym są hybrydy?

Auto hybrydowe to pojazd, w którym zastosowano połączenie silnika spalinowego i elektrycznego (jednego lub więcej). I pomimo, że już w 1900 roku zaprezentowano światu Porsche Mixte Hybrid – pierwszy samochód hybrydowy na świecie, którego twórcą był Ferdynand Porsche – technologia ta przez kolejne dziewięćdziesiąt lat była traktowana po macoszemu, by ponownie pojawić się w wersji powszechnie dostępnej w 1997 roku.

Oczywiście, badania nad hybrydami prowadzono już dużo wcześniej, ale dopiero w 1997 roku Toyota rozpoczęła w Japonii sprzedaż modelu Prius. W 2000 roku rozszerzono sprzedaż na Europę i pozostałe kontynenty. Do Polski Toyota Prius trafiła w 2004 roku. W tym czasie (bo już od 1999 roku) Honda rozpoczęła w Japonii i USA sprzedaż modelu Insight.

Od tego czasu producenci masowo zaczęli wypuszczać na rynek hybrydy, których spalanie (w mieście) dochodzi nawet do mniej niż 4 litrów na 100 km.

Technologie wykorzystywane w autach hybrydowych

Jak już wspomniano, w samochodach hybrydowych połączone są ze sobą dwa źródła napędu, które (najczęściej) stanowi silnik spalinowy oraz elektryczny. Cały sekret ich działania to optymalne ustawienie współpracy pomiędzy tymi dwoma źródłami energii.

W najnowszych hybrydach zastosowano technologie, które ładują baterie z energii wytwarzanej przy hamowaniu. Inne rozwiązania, z kolei, wykorzystują silnik spalinowy do zasilania jego elektrycznego odpowiednika poprzez wytwarzanie energii. Co istotne, producenci hybryd dbają także o zmniejszanie ilości spalin.

Nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne samochody z roku na rok biją rekordy popularności, a producenci odnotowują stały wzrost ich sprzedaży. Czy są one przyszłością motoryzacji? Biorąc pod uwagę wymagania współczesnych społeczeństw, gdzie ekologia idzie w parze z ekonomią i wygodą, zapewne tak. I należy się spodziewać coraz częstszego widoku hybryd na naszych ulicach.