buty

Jak wybrać buty górskie?

Wyprawy w góry wymagają odpowiedniego przygotowania. Ze względu na trudny teren oraz szybko zmieniające się warunki pogodowe warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Podstawową kwestią są odpowiednie buty w góry – to z ich pomocą bęziemy zdobywać kolejne szczyty. Na co zwrócić uwagę przy zakupie górskiego obuwia?  Oto kilka kryteriów, których uwzględnienie pomoże nam w wyborze idealnie dopasowanych butów.

Cele wycieczek

Model, który wybierzemy, powinien być uwarunkowany od terenów, po jakich zamierzamy wędrować. Jeżeli chcemy poprzestać na niższych górach, lasach, piaszczystym podłożu – dobrym rozwiązaniem będą buty niskie, nie zakrywające kostki, przypominające nieco wyglądem obuwie sportowe. Posiadają jednak odmienne funkcje, są bowiem nieprzemakalne, a podeszwa przystosowana do trudniejszego terenu niż bieżnie i hale sportowe. Jeśli planujemy wypady w wyższe góry, warto postawić na sztywne obuwie chroniące kostkę. Uchroni nas ono przed ewentualnymi kontuzjami, które mogą znacznie utrudnić zejście ze szlaku. Profesjonalni wspinacze wysokogórscy wybierają wysoce specjalistyczne buty, jednak jeżeli nie planujemy wyprawy w Alpy czy Pireneje ani nie będziemy chodzić po oblodzonych szlakach, wystarczą nam zwykłe, wysokie buty trekkingowe.

Funkcjonalność

Dobór butów trekkingowych jest uzależniony od pory roku, w jakiej będziemy chodzić po górach. Na jesień, zimę i wczesną wiosnę idealne będą buty z membraną, która zapobiega przemakaniu obuwia. Latem możemy wybrać lżejsze, oddychające buty bez membrany. Niezależnie od wybranego typu obuwia, warto zadbać o ich regularną impregnację. Wydłuży to czas ich użytkowania.

Budowa butów

Przede wszystkim wybieramy rozmiar. Powinny być maksymalnie wygodne. Za małe będą cisnąć, w za dużych łatwo o obtarcia. Obuwie górskie zwykle jest cięższe od standardowego, ale jeśli poza wagą nie czujemy innych niedogodności, śmiało możemy je wybrać.

Dobrym wyborem są buty ze skóry licowej lub nubuku. Po wspomnianym już zaimpregnowaniu zredukujemy do minimum ryzyko przemakania. Warto przyjrzeć się, czy w wybranym przez nas modelu nie ma zbyt dużej ilości przeszyć, które ułatwiają wodzie dostanie się do środka buta. Cholewka również powinna być wykonana z mocnych materiałów, bez przeszyć.

Jeżeli kupujemy buty całoroczne, zwróćmy uwagę, czy posiadają sztywne wzmocnienia na palcach oraz wokół stopy. Ochronią nas one przed uderzeniami o kamienie i skały oraz przed urazami.

Kolejnym ważnym elementem buta trekkingowego są wytrzymałe sznurówki. Sprawdźmy, czy but posiada specjalne zaczepy na bokach, które mocują dodatkowo obuwie na stopie. Dobre sznurówki powinny być długie i wytrzymałe, najlepiej szorstkie, by nie rozwiązywały się podczas chodzenia.

I na koniec najważniejsze – podeszwa. Jeśli posiada mocno wyżłobione „traktory”, jest trzywarstwowa (składa się z bieżnika, gumy amortyzującej i wkładki podnoszącej komfort chodzenia) oraz posiada atest specjalistycznej firmy zajmującej się produkcją butów górskich – mamy zielone światło.

Udanych i bezpiecznych wypraw!