Jak wybrać najlepszy system operacyjny?

Jak wybrać najlepszy system operacyjny?

Przed każdym użytkownikiem komputera staje kiedyś zadanie wybrania systemu operacyjnego. Często jest on zainstalowany na nowo zakupionym sprzęcie, jednak warto wiedzieć, że można go zmienić. Każdy system operacyjny ma swoje wady i zalety. Najlepiej jest dobrze się im przyjrzeć i wybrać ten, który najlepiej sprosta naszym potrzebom.

Najpopularniejsze są trzy systemy: Windows, Linux oraz OS X. Warto zauważyć, że nie ma jednego najlepszego systemu operacyjnego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i jego oczekiwań.

Windows – zalety i wady

Nasze rozważania zacznijmy od Windowsa, który jest najczęściej używany na komputerach domowych. Jego podstawową zaletą jest fakt, że większość oprogramowania jest tworzona właśnie na niego. Dodatkowo jest dość prosty w obsłudze oraz intuicyjny. Należy jednak pamiętać o instalowaniu aktualizacji, które poprawiają jego działanie. Niezbędny będzie również program antywirusowy, ponieważ istnieje realne zagrożenie dla systemu.

Główną wadą Windowsa jest jego cena oraz częste błędy. Jego twórcy starają się jednak jak najlepiej zoptymalizować działanie systemu, dzięki czemu błędy są coraz rzadsze.

Linux – najlepszy system operacyjny?

Następny w kolejności jest Linux. Tak właściwie ta nazwa obejmuje cała rodzinę systemów, które są nazywane dystrybucjami. Najbardziej popularne z nich to Ubuntu, Fedora, Debian oraz Mint. Warto w tym miejscu zauważyć, że OS X również bazuje na Linuksie – jest to jednak system dystrybuowany wyłącznie przez Apple, nie można zatem wejść w jego posiadanie inaczej niż przez zakup sprzętu z nadgryzionym jabłkiem.

Główną zaletą systemów z rodziny Linuxa jest to, że są całkowicie darmowe. Ich twórcami są głównie pasjonaci, którzy nie czerpią z tego tytułu żadnych korzyści materialnych. Linux to przede wszystkim synonim dużych możliwości oraz stabilności. Bez problemu dobierzemy wersję na bardzo słabego notebooka oraz taką na mocniejszy komputer.

Warto wspomnieć, że w oparciu o system Linux działa wiele serwerów oraz urządzeń, które mamy w domu (routery albo telefony komórkowe z Androidem). Korzystając z tego systemu, możemy zapomnieć o programie antywirusowym. Zaoszczędzimy dzięki temu trochę pieniędzy i zasobów systemowych. Jego wadą jest trudniejsza obsługa i dużo mniejsza dostępność oprogramowania w porównaniu do Windowsa.

Wybór najlepszego systemu zależy więc od indywidualnych preferencji. Jeżeli mamy dużo miejsca na dysku, możemy się pokusić o zainstalowanie kilku systemów na jednym komputerze. Będziemy mogli je wybierać podczas startu komputera.