odkurzacz

Odkurzacz bezprzewodowy – na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt

Odkurzacze bezprzewodowe coraz częściej goszczą w polskich domach i znajdują coraz szersze grono zwolenników. Jednak, by urządzenie dało nam pełną satysfakcję z użytkowania powinno być dopasowane do naszych potrzeb.  Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy.

Czy zdążymy poodkurzać całe mieszkanie?

Bardzo ważnym czynnikiem, który powinien wpływać na nasz wybór to czas pracy odkurzacza po pełnym naładowaniu. To bardzo istotne, czy uda nam się poodkurzać całe mieszkanie po jednym ładowaniu, czy będziemy musieli przerywać nasze porządki i ponownie ładować akumulator. Nie warto kupować odkurzaczy, których czas pracy jest mniejszy niż 30 minut.

Jak długo ładujemy akumulator?

Przed zakupem warto sprawdzić również ile wynosi czas ładowania akumulatora. Większość modeli ładuje się około cztery godziny i wówczas otrzymujemy około 30 minut pracy odkurzacza. Nie warto sięgać po odkurzacze, które ładować trzeba dłużej, a w zamian otrzymujemy niedługi czas pracy, na przykład tylko 20 minut.

Sprawdź siłę i moc

Nie każdy wie, że siła i moc odkurzacza to nie to samo. Moc, która jest wyrażona w watach, oznacza nam moc silnika, natomiast siła ciągu z jaką odkurzacz wciąga drobinki to coś zupełnie innego. Taka wartość to „wydajność przepływu” , która jest wyrażona w opisie urządzenia w litrach powietrza na sekundę (l/s). Warto zagłębić się bardziej w instrukcji i opisie odkurzacza
i sprawdzić jaka jest jego siła ssania, a nie sugerować się jedynie mocą silnika.

Co otrzymujemy dodatkowo?

Przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego istotne są również dodatkowe elementy, które otrzymujemy w komplecie. Niektóre modele wyposażone są w moduły ręczne, umocowane w korpusie odkurzacza. Taki ręczny mini odkurzacz świetnie sprawdza się przy sprzątaniu samochodu czy odkurzaniu kanapy.

Istotne są również dodatkowe opcje wyposażenia, takie jak:

  • komplet dodatkowych końcówek, który umożliwia pracę na różnych powierzchniach
  • wygodny i ergonomiczny uchwyt
  • pojemnik na zabrudzenia, który można wyjąć i wyczyścić po każdym użyciu
  • cyfrowy wyświetlacz, który jest czytelny, wyraźny i informuje nas o stanie akumulatora i stopniu poziomu naładowania
  • możliwość regulowania siły ssania
  • system automatycznego zwijania kabla, który ułatwia przechowywanie odkurzacza.

Jakie filtry powinien posiadać dobry odkurzacz

Zwłaszcza osoby, które posiadają małe dzieci, mają problemy z alergiami lub astmą powinny zdecydować się na porządne filtry. Niska jakość filtrów spowoduje, że duża część „odkurzonych” zanieczyszczeń trafi z powrotem do wnętrza pomieszczenia w formie rozpylonych drobin wyrzucanych wraz z powietrzem wylotowym.

Do wyboru mamy odkurzacze z filtrami wodnymi, jednak trzeba je dokładnie myć i suszyć po każdym użyciu, by zapobiec rozwijaniu się bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni.

Możemy zdecydować się także filtry HEPA, które spełniają unijne normy H12 lub wielokrotne systemy filtracyjne, spełniające nawet normy od H1. do najwyższej U17, które spotkać można w najnowocześniejszych odkurzaczach. W wyniku 3-stopniowej filtracji najdrobniejsze cząstki pyłów są zatrzymywane wewnątrz urządzenia i nie wydostają się na zewnątrz.

Ile trzeba wydać na porządny odkurzacz

Odkurzacz bezprzewodowy możesz kupić już za około 300 zł, jednak te modele nie zagwarantują ci możliwości długiego odkurzania, maksymalnie do 20 minut, czas ładowania będzie za to bardzo długi, nawet do 16 godzin.

Większy komfort przy sprzątaniu zapewnią odkurzacze z wyższej półki, których cena wynosi 500 zł – 600 zł, w tym przedziale cenowym znajdziesz już modele, których dane techniczne będą zadowalające.

Oczywiście najwyższej klasy odkurzacze bezprzewodowe mogą kosztować nawet 3 000 zł, posiadają co prawda najwyższe parametry i wiele dodatkowych funkcji i akcesoriów, jednak jest to już spory wydatek… jak na odkurzacz.