Co zwiedzić w polskich górach ?

5 pomysłów na wyjazd w Polskie góry

Wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom i zwiedzaniu ciekawych miejsc. Wiele z nich znajduje się w Polskich górach, które idealnie nadają się zarówno na rodzinny wyjazd jak i samotną wędrówkę górskimi szlakami. Atrakcje w naszych górach są tak urozmaicone, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, by odpocząć lub aktywnie spędzić czas. Zobacz gdzie warto się wybrać.

Odwiedź Jaskinię Niedźwiedzia

Sudety kryją w sobie wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest najdłuższa jaskinia w całych Sudetach, zwana Jaskinią Niedźwiedzią. To miejsce pokryte licznymi formami naciekowymi, jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie, dlatego właśnie Jaskinia Niedźwiedzia uważana jest za najciekawsze miejsce pod względem szaty naciekowej.

Równie bogata i największa w Polsce jest także kolekcja szczątków niedźwiedzia jaskiniowego, które można zobaczyć w jaskini, co dodatkowo potęguje efekt zwiedzania. Klimat panujący w jaskini jest imponujący i na pewno zrobi ogromne wrażenie nie tylko na najmłodszych uczestnikach wycieczki.

Jeśli planujesz wyjazd w góry z dziećmi, to jest to na pewno miejsce warte zobaczenia. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyci każdego, a otaczający ją rezerwat przyrody pozwoli na miły spokojny spacer wśród bukowo-świerkowego lasu.

Odkryj tajemnicę Gór Sowich

Jeśli lubisz historię, zagadki oraz pełne tajemniczości i sekretów miejsca, powinieneś wybrać się w Góry Sowie. To właśnie one kryją tajemnicę „Kompleksu Riese” z okresu II Wojny Światowej oraz wszystkich nieodkrytych historii z nim związanych. Na miejscu można zwiedzić wiele tuneli i wspólnie z przewodnikiem poznać historię tego niezwykłego miejsca.

Będąc w Górach Sowich, warto wybrać się również na Osówkę. To wzniesienie, w całości porośnięte lasem świerkowym, a w jego masywie udostępniono do zwiedzania obiekty naziemne i podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese”. Można tam zobaczyć między innymi pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz fundamenty siłowni i baraków więziennych z okresu budowy kompleksu.

Góry Sowie posiadają wiele zabytków, które warto zwiedzić, jak na przykład znajdujący się nad lewym brzegiem Bystrzycy, Zamek Grodno. Warto odwiedzić to miejsce i posłuchać o wielu baśniach i legendach, które powstawały przez wiele stuleci, a mieszkańcy zamku przekazywali je kolejnym pokoleniom, jak na przykład opowieść o niewiernym słudze, o tym jak zamek dostał się w ręce Czechów oraz o Białej Damie na Grodnie i pięknej kasztelance Małgorzacie.

Najpiękniejszy staw, czyli Morskie Oko

A może planujesz wybrać się w Tatry? Najsłynniejsza i na pewno najpiękniejsza atrakcja tych gór to właśnie Morskie Oko. Latem miejsce to jest oblegane przez tłumy turystów, ale teraz wiosną zachwyca ciszą i spokojem, dlatego warto się tam wybrać. Wrażenia zapewniają malownicze skalne zbocza, które odbijają się w lustrze wody. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w naszych polskich górach, które każdy powinien zobaczyć. Warto wspomnieć, że w stawie tym żyją ryby, dlatego wiele osób nazywa je Rybim jeziorem.

Morskie Oko od lat inspiruje wielu pisarzy, muzyków i malarzy do tworzenia wspaniałych dzieł, nic dziwnego, zostało przecież uznane za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie.

Piknik w chmurach

Kolejnym idealnym miejscem na rodzinny wyjazd jest Wierchomla Mała. Nie każdy wie, że to właśnie tam znajduje się najdłuższa kolej krzesełkowa w Polsce. Długość wyciągu wynosi 1600 metrów, a podróż czteroosobową kanapą trwa około 12 minut. Podczas tej wspaniałej atrakcji można podziwiać malownicze obrazy górskich szczytów Beskidów i Tatr.

Miejsce to jest wręcz stworzone do rodzinnego wyjazdu, ponieważ zawiera nie tylko przepiękne polany przygotowane do piknikowania
w krajobrazie chmur i szczytów górskich, ale także grillowiska, pola do gry w paintball, skałki do wspinania, park linowy oraz basen. Warto wspomnieć także o malowniczych trasach pieszych i rowerowych, między innymi na Jaworzynę Krynicką, które są dodatkową atrakcją tego miejsca.

Leśny Park Niespodzianek

Jeśli planujesz swój urlop w Ustroniu lub jego okolicach, warto odwiedzić jedną z ciekawszych atrakcji, jaka jest Leśny Park Niespodzianek, który utworzony został w środowisku naturalnym. Dzięki temu po ścieżkach bukowego lasu swobodnie mogą biegać dziki, jelenie, sarny czy muflony.

Na skraju parku znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji o faunie i florze tego miejsca. Jest również szlak bajkowy przygotowany specjalnie dla najmłodszych zakończony placem zabaw oraz sowiarnia i sokolarnia, gdzie odbywają się pokazy sokolnicze. To prawdziwy park niespodzianek, w którym każdy znajdzie coś ciekawego.

Nasze polskie góry to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Możesz wybrać się solo lub z całą rodzina i na pewno znajdziesz atrakcje
i miejsca, które cię zauroczą, a niezapomniane wrażenia, sprawią, że szybko będziesz chciał taką wycieczkę powtórzyć.