Europejskie festiwale filmowe na które musisz pojechać

Europejskie festiwale filmowe na które musisz pojechać

Jak co roku stary kontynent oferuje nam kilka niesamowitych wydarzeń kulturalnych. Największe gwiazdy, czerwony dywan i blask fleszy to symbol corocznych festiwali filmowych, które cieszą się ogromna popularnością od wielu lat. Poniżej prezentujemy dwa największe festiwale filmowe, które będą prawdziwą ucztą dla każdego fana dobrego kina.

 

Międzynarodowy Festiwal w Cannes

Istnieje magiczne miejsce we Francji, w którym co roku odbywa się prawdziwa filmowa fiesta z udziałem najbardziej znanych aktorów. Mowa tu oczywiście o Cannes, które rok w rok przyciąga do siebie setki tysięcy fanów kina. Główną nagrodą przyznawaną na festiwalu jest Złota Palma, którą otrzymuje się za najlepszy film fabularny oraz krótkometrażowy. W ramach wydarzenia rozdawane są również nagrody takie jak: nagroda dla najlepszej aktorki, najlepszego aktora, reżysera, czy za najlepszy scenariusz.

Pokazy filmów odbywają się w Pałacu Festiwalowym, do którego są wpuszczani jedynie zaproszeni goście. Jednak wszyscy miłośnicy kina mają możliwość zobaczenia swojej ulubionej gwiazdy na żywo! Wszystko przez tak zwane „parady gwiazd”, podczas których największe sławy prezentują swoje piękne i najmodniejsze kreacje. Niektórym szczęśliwcom może udać się spotkać swoją ulubioną gwiazdę przechadzającą się jedną z ulic miasteczka. Festiwal filmowy w Cannes, to obowiązkowa pozycja dla każdego fana wielkiego ekranu!

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno

Jednym z najważniejszych wydarzeń na festiwali filmowych jest niewątpliwie festiwal w szwajcarskim Locarno. To małe, klimatyczne miasteczko położone w samym sercu Alp jest corocznym przystankiem dla prawdziwych miłośników kina. Od 68 lat odbywa się tam jeden z największych festiwali w Europie, który co roku przyciąga tysiące fanów i osób z branży filmowej. Przez 11 dni na placu miasta Piazza Grande wyświetlane są filmy fabularne i krótkometrażowe z całego świata.

Główną nagrodą festiwalu jest Złoty Lampart, który przyznawany jest dla najlepszych filmów debiutanckich w kategoriach: Nowe Kino oraz Młode Kino. Nagrody otrzymuje również najlepszy reżyser, najlepszy aktor oraz najlepsza aktorka.

Powyższe festiwale to jedne z najbardziej znanych, a zarazem wyjątkowych wydarzeń branży filmowej w Europie. Festiwal w Cannes to międzynarodowa marka przyciągająca co roku największe gwiazdy show biznesu oraz ich fanów. Z kolei wydarzenie w Locarno jest największym świętem dla twórców młodego kina, którzy mają dzięki niemu szansę wypłynąć na głębokie wody filmowego przemysłu.