Ostre koło – praktyczne rozwiązanie czy modny gadżet?

Ostre koło – praktyczne rozwiązanie czy modny gadżet?

Jeśli śledzicie trendy, z pewnością słyszeliście już o ostrym kole – te nietypowe, a jednocześnie niezwykle proste rowery wiele lat temu podbiły serca kurierów, wyczynowych kolarzy i zwykłych cyklistów. Czym jest ostre koło i dlaczego stało się tak modne?

Ostre koło – trend wywodzący się wprost z pragmatyzmu

Mechanizm stosowany w ostrym kole to żadna nowość. Tak naprawdę to po prostu podstawowy mechanizm, jaki stosowano w pierwszych rowerach – prosta, bezawaryjna konstrukcja.

Ostre koło i jego zalety zostały docenione i spopularyzowane przez kurierów, którzy często w trudnych warunkach pogodowych musieli dostarczać swoje paczki na rowerze. Dziś wiele osób porusza się na ostrym kole po mieście, trenuje tricki lub po prostu przemieszcza się z domu do szkoły lub pracy.

Jakie zalety ma ostre koło?

Przede wszystkim bezawaryjność – niewiele części w rowerze to niewiele elementów, które mogą się zepsuć. Dla osób, które dużo jeżdżą i intensywnie eksploatują swój rower, jego wytrzymałość to cecha, która przekłada się wprost na oszczędność, choć odkąd ostre koło stało się modne, trzeba przyznać, że jego ceny nie należą do najniższych.

Jak działa ostre koło?

Rower z ostrym kołem nie ma tzw. wolnobiegu. Piasta tylnego koła jest sztywno złączona z kołem łańcuchowym, a dalej poprzez łańcuch z korbami.

Co dzięki temu zyskujemy?

Rower na ostrym kole ma zwykle tylko jedno przełożenie (jedno koło łańcuchowe osadzone jest na korbie, drugie na tylnej piaście). Dzięki temu uzyskujemy efekt bezpośredniego przełożenia – kiedy obraca się tylne koło, siła jego napędu przekłada się na obrót pedałów.

Oznacza to, że jazda bez pedałowania staje się niemożliwa (nawet z górki). W zamian za to można jechać do tyłu albo stać bez podparcia nogą (tzw. stójka).

Efekt ostrego koła można uzyskać poprzez nakręcenie koła łańcuchowego na tylną piastę, na wolnobieg lub piastę torową która ma dodatkową kontrę na lewy gwint zapobiegającą odkręceniu koła łańcuchowego.

Ostre koło – zastosowanie

Ostre koło jest stosowane, oprócz kolarstwa torowego, do zimowego treningu kolarzy szosowych w celu wyrobienia nawyku ciągłego pedałowania oraz przyzwyczajenia do jazdy na ciągłym obciążeniu (brak możliwości redukcji biegu).

Akrobaci wykorzystują także ostre koło do tricków – stójki, jazdy do tyłu, kręcenia się na tylnym kole.

Pamiętajmy jednak, że powszechne zastosowanie ostrego koła zrodziło się przede wszystkim z pragmatyzmu, dlatego wiele osób wykorzystuje je jako zwyczajny środek transportu lub rekreacyjnie.