choinka

Ubieranie choinki – wspaniała zabawa dla całej rodziny

Wielu dorosłym i na pewno wszystkim dzieciom, Święta Bożego Narodzenia kojarzą się głównie z pięknie przyozdobioną choinką i prezentami, które można pod nią znaleźć. To bez wątpienia jeden z symboli świąt, dlatego warto zadbać, by pięknie ubrane świąteczne drzewko znalazło się w każdym domu. Zobacz, jak zamienić ubieranie choinki we wspaniałą zabawę dla całej rodziny.

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki

Wszyscy chętnie przynosimy do swojego domu drzewka iglaste, sosny czy świerki i ubieramy je w piękne ozdoby, ale nie każdy wie, skąd wziął się ten zwyczaj. Już od lat w wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Motyw drzewka bożonarodzeniowego pojawiał już na początku XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła” z historii o Adamie i Ewie. Stąd również symbolika wieszania jabłek na choince, jako elementu dekoracyjnego. Tradycja ubierania choinki narodziła się w Alzacji, gdzie bardzo popularne było strojenie drzewka ozdobami wykonanymi z papieru i właśnie jabłkami. Trzeba przyznać, że jest to bardzo piękny zwyczaj i cudowny symbol świąt… dobrze więc, że przywędrował również do Polski.

Prawdziwy symbol świąt

Zgodnie z tradycją czas ubierania choinki przypada na Wigilię, gdy wspólnie z rodziną przyozdabia się bożonarodzeniowe drzewko wspaniałymi ozdobami… bombkami, zawieszkami, światełkami, gwiazdą lub szpicem na samym jego czubku. Teraz wybór ozdób choinkowych jest tak bogaty, że trudno się zdecydować.

Kiedyś ubierając choinkę wybierano jabłka, orzechy, własnoręcznie zrobione łańcuchy, dzwoneczki, świeczki i gwiazdę, dlaczego? Nie były to przypadkowe ozdoby, każdy z nich miał swoją symbolikę:

  • jabłka symbolizowały rajską jabłoń z czasów Adama i Ewy i miały zapewnić zdrowie i urodę
  • świeczki miały bronić rodzinę przed ciemnościami i złem
  • orzechy były symbolem dobrobytu i siły
  • dzwoneczki oznaczały dobrą nowinę i radość
  • gwiazda betlejemska, umieszczona na samym czubku choinki miała pomagać w powrotach do domu
  • łańcuchy natomiast miały wzmacniać więzy rodzinne.

Wspaniała zabawa

Ubieranie choinki można zamienić we wspaniałą zabawę dla całej rodziny. Warto zaangażować do tego zadania nawet najmłodsze dzieciaki i spędzić ten czas wspólnie, świetnie się przy tym bawiąc. Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, jak dużym darem jest rodzina i najbliżsi i jak cenne są chwile spędzone razem. Bardzo często zabiegani i zapracowani rodzice nie mają zbyt dużo czasu na zabawę z dziećmi, dlatego warto przy okazji świąt to zmienić. Ubieranie choinki jest wspaniała zabawa dla całej rodziny i każdy powinien mieć w tym swój udział. Rodzice wieszają lampki, dzieci wybierają bombki i zawieszają na gałązkach, a najstarszy członek rodziny umieszcza na samym czubku choinki symboliczną betlejemską gwiazdę.

Rodzinne robótki

Chociaż półki sklepowe aż uginają się pod ciężarem choinkowych ozdób, to możesz zaproponować swoim dzieciom świetną zabawę i stworzyć kilka pięknych ozdób własnoręcznie. Wystarczy kolorowy papier, bibuła, odrobina piórek, cekinów i brokatu, by stworzyć niesamowite zawieszki, bombki i łańcuchy. Oczywiście najlepsza zabawa będzie wtedy, gdy wszyscy będą wykonywać te ozdoby wspólnie, nawet rodzice i dziadkowie. To może być piękny świąteczny zwyczaj, który zagości również w twoim domu.

Radość dzieci będzie ogromna, gdy będą mogły udekorować wigilijne drzewko swoimi własnymi ozdobami, a każda chwila spędzona wspólnie, zwłaszcza w tym świątecznym okresie będzie magiczna i niepowtarzalna… warto więc postarać się, by było ich jak najwięcej.