virtual-reality

Wirtualna rzeczywistość czyli okulary VR

Oculus Rift nie jest pierwszym urządzeniem, które miało za zadanie przenieść nas do wirtualnej rzeczywistości. Poprzednie propozycje nie zyskały jednak na popularności ze względu na swoją toporną konstrukcję i dość ograniczone — jak na ówczesne czasy — możliwości graficzne. O czym mowa? O technologii VR, która podbija rynki na całym świecie. Sprawdźmy, jak powstała koncepcja wirtualnej rzeczywistości oraz na czym ona polega.

Historia VR w „pigułce”

Pierwsze urządzenia, które umożliwiały użytkownikowi przeniesienie się do innego świata, pochodzą już z roku 1962. Są zatem starsze od samej grafiki. Ich działanie polegało na wyświetlaniu obrazu tuż przed oczami użytkownika, co dawało mu złudzenie przebywania w zupełnie innym miejscu. W latach 70 pojawiły się kontrolery, które umożliwiały interakcję z wirtualnymi przedmiotami.

W tym samym czasie na ekrany komputerów zostało przeniesione również (w trójwymiarze) miasteczko Aspen, które można było oglądać zupełnie, jak dzisiejsze miasta w Google Street View. Oczywiście w „nieco” gorszej grafice. Niedługo potem, bo w latach 80 pojawił się protoplasta Kinecta, który umożliwia interakcje z wirtualnym środowiskiem bez pomocy kontrolerów. Jako taki służy nam własne ciało.

Lata 90 wprowadzają już urządzenia, którym jest coraz bliżej do współczesnych okularów VR. Pojawiają się pierwsze gogle VR, platformy rejestrujące ruchy i wyposażone w specjalne czujniki. Niestety na taki sprzęt pozwolić mógłby sobie mało kto. Nie wspominając już o tym, że musiałby na nie przeznaczyć dodatkowe pomieszczenie. Specjaliści na bazie doświadczeń zauważyli jednak spory potencjał dla technologii w branży rozrywkowej. A dalsze eksperymenty zaowocowały powstaniem okularów VR, które znamy obecnie.

Jak działają okulary VR?

Kluczowe dla uzyskania rzeczywistego obrazu są zamieszczone w okularach soczewki. To właśnie dzięki nim mamy wrażenie trójwymiarowości obrazu. Obraz dzielony jest na dwa, a nasz mózg — zupełnie, jak w realnym świecie — tworzy z nich jeden i dodaje do niego głębię. Soczewki pozwalają odpowiednio zakrzywić obraz, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dobrego wrażenia podczas ich używania.

Przyszłość technologii VR

Specjaliści zastanawiają się, jaka jest przyszłość technologii, którą oferuje wirtualna rzeczywistość. Spekuluje się, że VR stanie się kiedyś popularne tak bardzo, jak dzisiejsza telewizja cyfrowa i fotografia, a ludzie będą ich używali do przeżywania na nowo swoich wspomnień i dzielenia się nimi z innymi. Wielu speców od rozrywki i elektroniki twierdzi jednak, że czas na eksplozję popularności wirtualnej rzeczywistości jeszcze nie nadszedł. Twierdzą, że wymaga ona jeszcze dopracowania, choć ma wielki potencjał. Jej historia może być również podobna do tej, którą miały pierwsze komputery – na początku były jedynie zabawkami dla bogaczy i entuzjastów, a potem stały się wszechobecnym standardem.

Ile kosztują okulary VR?

Najtańsze okulary VR, które współpracują ze smartfonami, kupimy już za 499 złotych. Jeśli poszukujemy urządzenia, które pozwoli nam się przenieść w wirtualny świat gier, warto jednak zainwestować w takie, które będą miały przyzwoitą specyfikację. Tutaj jednak musimy liczyć się już z kosztem od 599 do 799 dolarów, czyli od około 2200 do 3000 zł.