matterhorn

Wycieczka z dziećmi w góry – co spakować?

Wyprawa z dziećmi w góry to nie lada przygoda zarówno dla dorosłych, jak i małych podróżników. Przemierzanie górskich szlaków nie jest bowiem zarezerwowane dla dorosłych, wprost przeciwnie, rodzinna wycieczka w góry to doskonały czas na aktywne spędzenie czasu. Nie mniej jednak do takiego wyjazdu trzeba się właściwie przygotować, nie zapominając o rzeczach, które warto zabrać wybierając się z pociechami.

To musicie zabrać na górską wycieczkę z dziećmi

Jeśli w naszym rodzinnym zespole zdobywającym szczyty mamy malucha do 4 roku życia, zabierzmy nosidełko. Kupując lub wypożyczając je zadbajmy, by nie było zbyt ciężkie i posiadało dodatkowe schowki, które pozwolą na zabranie rzeczy na czas przemarszu.

Konieczne jest spakowanie dodatkowych ubrań. Na tej liście musi znaleźć się ciepła odzież — i nie ma tutaj znaczenia letnia pora roku. Wycieczka z dziećmi w góry może nas zaskoczyć nie tylko zmiennością pogody, ale także szaleństwem dzieci. W związku z tym spakujmy ciepłą bluzę, chustę na szyję, płaszcz bądź kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, rękawiczki.

Wyjście w góry wymaga także zabrania ciepłego napoju – a więc stawiamy na poręczne termosy — oraz prowiant na drogę spakowany do bezpiecznych pojemników.

Jeśli wyruszamy na cały dzień, opłaca się zainwestować we własne naczynia turystyczne — te nowoczesne są poręczne i składane, więc nie zabierają sporo miejsca, a zdecydowanie ułatwiają sprawę posiłków na łonie natury.

Ekwipunek obowiązkowy

Rzeczą, której nie może zabraknąć w ekwipunku wędrującej rodziny, jest oczywiście apteczka. W tym przypadku nie wystarczą same opatrunki, ale koniecznie musi się tam znaleźć także termometr i syrop przeciwgorączkowy. Nie zapomnijmy o urządzeniu do wyciągania kleszczy — sprawdzą się lasso i pęseta z apteki dedykowana usuwaniu groźnych stworzeń. Do apteczki włóżmy krem ochronny przeciwsłoneczny, spray przeciw owadom, oraz preparat łagodzący ukąszenia.

Wycieczka z dziećmi w góry to wyzwanie, dlatego musimy starać się przewidzieć jak najwięcej rzeczy. Kroczący górskimi ścieżkami malec potrzebuje dobrych butów, ale też bezpiecznego miejsca — a raczej podłoża — do wypoczynku. Stąd też nawet na jednodniową wyprawę zabierzmy karimatę lub matę samopompującą.

W przypadku przedszkolaka wycieczka w góry to przygoda wielkiego kalibru. Przygotujmy więc i naszej pociesze mały plecaczek.

Dbamy o bezpieczeństwo

Wycieczka z dziećmi w góry rządzi się co najmniej takimi samymi prawidłami dotyczącymi bezpieczeństwa jak w przypadku wypadku samych osób dorosłych. Naturalnie, z dziećmi nie wybieramy trudnych szlaków, ani mniej bezpiecznych miejsc. Musimy właściwie obliczyć czas, w którym zdobędziemy nasz cel.

Obowiązkowo zabieramy ze sobą mapę terenu i kompas. Naturalnie, dobrze, jeśli posiadamy urządzenia GPS, ale pamiętajmy, że te lubią być zawodne — natomiast tradycyjna i aktualna mapa zawsze zadziała. Poza tym to doskonały moment na pokazanie dzieciom — szczególnie tym starszym — jak z niej korzystać i jak posługiwać się kompasem.

Chociaż zawsze ufamy, że nic złego się na nie przytrafi, pamiętajmy, by zabrać dokumenty dzieci (książeczki zdrowia czy karty ubezpieczenia). Poza tym pomyślmy nad kupnem ubezpieczenia turystycznego dla rodziny, które będzie swoistym parasolem ochronnym.