31 sierpnia

31 sierpnia ‒ Dzień Solidarności i Wolności

31 sierpnia będziemy obchodzić 36 rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych, które są uznawane za punkt przełomowy w dążeniu Polaków do wolności i niepodległości. To właśnie wtedy zapoczątkował się proces upadku komunizmu i wyzwolenia państw z Bloku Wschodniego.

Dzień Solidarności i Wolności to jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu. Zostało ustanowione przez Sejm RP w 2005 roku. W tym dniu w miastach w całej Polsce odbywają się uroczystości mające na celu upamiętnienie wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – msze święte, składanie kwiatów przy pomnikach, a także parady wojskowe.

Wyjątkowy dzień

31 sierpnia to data umowna. Upamiętnia ona podpisanie czterech porozumień, zawartych 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu oraz 11 września w katowickiej Hucie. Stanowiły one zwieńczenie wydarzeń z sierpnia 1980 roku, czyli strajków mających miejsce w miastach na terenie całej Polski. Za najważniejsze uznaje się strajki, które odbyły się w Stoczni Gdańskiej, właśnie dlatego Dzień Solidarności i Wolności obchodzimy w datę podpisania porozumienia w Gdańsku.

Obchody w latach wcześniejszych

Najbardziej hucznie Dzień Solidarności i Wolności obchodzi się oczywiście w Gdańsku. W poprzednim roku świętowano tam aż przez trzy dni. Zaplanowano wtedy zwiedzanie wystawy ECS, podczas której była możliwość porozmawiania z świadkami wydarzeń z sierpnia 1980 r., a także liczne koncerty, kino pod gołym niebem, spacery architektoniczne po mieście i wiele innych atrakcji przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Pozostałe miasta w Polsce nie pozostawały jednak daleko w tyle. Przykładowo w Poznaniu, by upamiętnić ten dzień, już od kilku lat odbywa się wyjątkowa parada motocyklowa. Warto zwrócić także uwagę na obchody w Lublinie, Elblągu i Łodzi ‒ co roku organizowane są tam z tej okazji koncerty i inne ciekawe wydarzenia.

Czego możemy spodziewać się w tym roku, czyli nie tylko Stocznia Gdańska

W tym roku Dzień Solidarności i Wolności przypada w środę. Wiele miast, jak chociażby Katowice i Lublin, zaplanowało na ten dzień rodzinne festyny na rynku bądź w centrum, marsze, uroczyste msze święte, a wieczorem koncerty. W Gdańsku oficjalne uroczystości można połączyć z innymi ciekawymi imprezami, które mają się tam wtedy odbyć, np. z Festiwalem Goldbergowskim, na ten dzień zaplanowane jest także zwiedzanie dzielnic miasta. Warto wybrać się do tego miasta zwłaszcza po to, by sprawdzić, jak bardzo zmieniła się Stocznia Gdańska ‒ serce wydarzeń z sierpnia 1980 roku.