Czy można przesunąć termin spłaty pożyczki?

Czy można przesunąć termin spłaty pożyczki?

Decyzja o wzięciu pożyczki zawsze powinna być dokładnie przemyślana, tak aby jej spłata przebiegła zgodnie z planem. Czasem zdarzają się jednak zupełnie nieprzewidywalne wypadki, które nie pozwalają uregulować zobowiązania. Dziś piszemy o tym, czy możliwe jest przesunięcie terminu spłaty pożyczki i w jaki sposób doprowadzić do szczęśliwego końca zwrot należności.

Przypadki losowe spotykają każdego z nas. Zdarza się, że nie niosą za sobą żadnych konsekwencji, zwykle wiążą się jednak z pewnymi utrudnieniami. Spłata zaciągniętej wcześniej pożyczki może wtedy stać się niemożliwa. Firmy pożyczkowe są na szczęście przygotowane na takiego rodzaju sytuacje I umożliwiają klientom przesunięcie terminu zwrotu gotówki. Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

 

Jak przesunąć termin spłaty pożyczki?

Jeżeli stwierdzisz, że nie jesteś w stanie spłacić pożyczki w terminie, po prostu skontaktuj się z pożyczkodawcą! Poinformowanie firmy pożyczkowej o problemie, najpóźniej w dniu, kiedy spłata zacznie być wymagalna, pozwoli przesunąć termin bez poważnych konsekwencji. Pożyczkodawca pozwoli ci wybrać nowy, dogodny termin spłaty, a w razie potrzeby może również rozłożyć płatność na raty. Powód, dla którego prosisz o przesunięcie terminu, nie stanowi różnicy.

 

Warunki przesunięcia spłaty pożyczki

Firmy pożyczkowe mogą jednak ograniczyć termin, do którego pozwolą spłacać pożyczkę – np. jedynie na kolejne 30 dni. Pożyczkodawca może jednak również pozwolić na kilkukrotne przesunięcie terminu spłaty danej pożyczki. Za przedłużenie okresu spłaty pożyczkodawca naliczy pewną opłatę, czasem może to być np. prowizja od dotychczasowej kwoty pożyczki.

 

Zapomniałem o terminie spłaty – co robić?

W momencie, gdy termin spłaty minie, a ty zapomnisz o poinformowaniu pożyczkodawcy o twojej trudnej sytuacji, przesunięcie spłaty jest wciąż możliwe. Sytuacja taka potraktowana będzie indywidualnie – warunki spłaty musisz wtedy ustalić z pożyczkodawcą osobiście. Jeżeli jest tak w twoim przypadku – nie zwlekaj, tylko szybko skontaktuj się z przedstawicielem firmy pożyczkowej.

 

Konsekwencje niespłacenia pożyczki

Niespłacenie pożyczki w terminie, jeżeli nie skontaktujesz się z pożyczkodawcą i nie postarasz się o przesunięcie spłaty, wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Firma pożyczkowa wystosuje do ciebie ponaglenia listowne oraz telefoniczne (najczęściej płatne – zajrzyj do tabeli opłat), a jeżeli nie przyniosą one efektu – o wyrównanie twoich zadłużeń zabiegać będzie firma windykacyjna, która za zgodą sądu może zajmować przedmioty, które masz w posiadaniu. Uzyskanie kolejnych kredytów i pożyczek będzie wtedy bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

 

Zaplanowanie pożyczki to podstawa

Pamiętaj, że każda pożyczka powinna być dokładnie przemyślana. Biorąc pożyczkę, musisz działać rozważnie i bezpiecznie – dokładnie sprawdź ofertę i warunki firmy pożyczkowej. Jeżeli jednak okaże się, że zaplanowana spłata nie będzie możliwa do zrealizowania – po prostu skontaktuj się z firmą pożyczkową. Jeśli Twój pożyczkodawca dopuszcza wydłużenie terminu spłaty, a Tobie akurat przyda się dodatkowy czas – czemu nie wykorzystać tej możliwości?