Jak sprawdzić (i poprawić) historię kredytową?

Jak sprawdzić (i poprawić) historię kredytową?

Niektóre instytucje finansowe reklamują swoje usługi, stosując hasła takie jak „pożyczka bez BIK”. Co oznaczają skróty „BIK” i „BIG” i jakie mają one znaczenie dla pożyczkobiorców, a zwłaszcza dla ich historii kredytowej? Jak można ją sprawdzić?

Wielu Polaków nadal nie sprawdza własnej historii kredytowej, wierząc, że skoro sami nie zaciągnęli żadnych kredytów lub nie zalegają ze spłatami, nie potrzebują korzystać z usług BIK czy podobnie działających instytucji. Część z klientów np. instytucji finansowych nawet nie wie, jak sprawdzić historię kredytową. Warto mieć świadomość, że informacje te mogą się przydać nie tylko wtedy, gdy wnioskujemy o pożyczkę.

Co oznacza BIK i co się za tym kryje

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, do której wysyłane są zapytania o każdego klienta, który wnioskuje o kredyt, pożyczkę gotówkową czy nawet kartę kredytową. Choć powszechnie uznaje się, że w rejestrach BIK znajdują się jedynie te osoby, które nie spłacały swoich zobowiązań, nie do końca jest to prawdą. W kartotekach klientów rejestrowane są wszelkie zapytania dotyczące danego podmiotu, w szczególności gdy dotyczą one wniosków o udzielenie kredytu czy pożyczki. BIK posiada zawsze aktualne dane, bowiem banki są zobligowane do ich aktualizacji przynajmniej raz w miesiącu.

Czym jest BIG?

Drugą instytucją, która może mieć wpływ na zaciągniętą w przyszłości pożyczkę, jest Biuro Informacji Gospodarczej. Ten rejestr prowadzony jest z myślą o dłużnikach, którzy nie płacą terminowo rachunków czy faktur. Do rejestru BIG trafiają klienci indywidualni, którzy zalegają ze spłatą zobowiązań na kwotę co najmniej 200 złotych, i przedsiębiorstwa, o ile ich zaległość przekracza 500 złotych, przy czym w tym przypadku długi obejmują nie tylko niespłacone kredyty czy pożyczki, ale również niezapłacone faktury za czynsz, prąd czy telefon. Opóźnienie musi wynosić co najmniej 60 dni, a od razu po uregulowaniu zaległości, wpis jest kasowany z rejestru.

Polskie BIG-i to: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG oraz ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej).

Jak poprawić historię kredytową?

Wpis do rejestrów to nie wyrok, a potencjalny kredytobiorca może również zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli płatność będzie przeterminowana o więcej niż 60 dni, wówczas BIK przechowuje dane o takim kredytobiorcy przez okres do 5 lat, licząc od daty spłacenia kredytu. Jeśli nieterminowość dotyczyła innych zobowiązań, warto je uregulować, aby nie było po nich śladu w rejestrach BIG.

Warto również przynajmniej raz w roku wystąpić o bezpłatny raport generowany przez BIK czy BIG-i, dzięki któremu poznamy nasz status jako uczestnika rynku finansowego.