Zaplanuj urlop

Kiedy wziąć wolne w 2017 roku? Zaplanuj urlop

Wiele osób stara się wyciągnąć z urlopu to, co najlepsze. Często nie zastanawiamy się jednak, jak w prosty sposób można wolne przedłużyć, a z umową o pracę nie jest to wcale tak trudne.

W jakie dni najlepiej wziąć urlop?

Przykładowo, w grudniu przyszłego roku można wykorzystać pięć dni urlopu przebywając na nim aż jedenaście dni! Jak tego dokonać?

Wystarczy, że na urlop pójdziemy w dniu 21 grudnia i pozostaniemy na nim do 31 grudnia, co daje jedenaście dni wolnych, ale wykorzystanych tylko pięć.

Podobna sytuacja dotyczy miesięcy takich jak listopad, czerwiec, maj, oraz styczeń i kwiecień. Proponowane terminy to na przykład 28 kwietnia do 8 maja albo 27 kwietnia do 7 maja.

Jak sprawdzić, kiedy wziąć wolne w 2017?

Zabieg ten jest banalnie prosty, wystarczy w danym miesiącu sprawdzić, w jakie dni wypadają święta lub kiedy pojawia się dzień ustawowo wolny od pracy, a następnie zaplanować urlop tak, aby te dni znalazły się w trakcie jego trwania. Ta sama zasada dotyczy planowania urlopu wraz z dniami weekendowymi. Czas pracy jest bowiem liczony w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Biorąc wolne w piątek i poniedziałek, zyskujemy możliwość zorganizowania nawet czterodniowego wyjazdu.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na urlop?

Pracodawca nie może zażądać zmiany terminu urlopu, jeśli wcześniej go zaakceptował. Nie jest to zgodne z zasadami panującymi w firmie, która szanuje swoich pracowników. Układanie planów urlopowych w ten sposób jest nawet wskazane przez pracodawców dbających o dobrą kondycję swoich podwładnych. Jak wiadomo, osoba wypoczęta jest 3 razy bardziej produktywna podczas pracy niż taka, która nie przebywała jeszcze na urlopie, a jest zmęczona codziennymi obowiązkami.

W tym momencie, gdy już wiesz, jak sprytnie zaplanować dłuższy urlop, pozostaje jedynie wybrać miejsce do odpoczynku oraz cieszyć się odrobiną swobody, która potrwa trochę dłużej, niż wychodziłoby to z liczby wykorzystanych dni urlopu. Jest to w pełni bezpieczny – i zgodny z prawem – sposób na wydłużenie odpoczynku.