Miejsca wypożyczalnia samochodów

Miejska wypożyczalnia samochodów – rewolucja?

Wypożyczalnie rowerów miejskich, które od kilku lat stanowią dopełnienie komunikacji miejskiej w największych ośrodkach w Polsce, cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego zatem, że niedawno powstała też pierwsza miejska wypożyczalnia samochodów. Jak to działa?

Pierwsza polska działalność tego rodzaju powstała w Warszawie. Firma, która ją prowadzi, posiada 20 punktów samoobsługowych wypożyczalni samochodów. W ciągu najbliższego roku liczba stacji ma zostać podwojona. Miejska wypożyczalnia samochodów to pomysł stosunkowo nowy, z którego w Europie korzysta już około 2,1 mln ludzi. Mimo że w Polsce jest to nadal nowość, po oczekiwanym pozytywnym przyjęciu pomysłu w Warszawie dojdzie zapewne do otwarcia kolejnych punków w dużych miastach całego kraju.

Miejska wypożyczalnia samochodów – zasady działania

Idea tego rozwiązania jest niezwykle prosta i praktyczna. Klient rejestruje się w specjalnej aplikacji i rezerwuje wybrany przez siebie samochód, następnie odbiera go w określonym miejscu, otwierając go również przy użyciu wyżej wymienionej aplikacji. Po skończonej podróży oddaje samochód do bazy lub określonej strefy. Z oferty mogą korzystać firmy oraz osoby prywatne.

Koszty takiego rozwiązania wynoszą 24-34 zł za godzinę (w zależności od klasy wybranego samochodu) plus 0,90 zł za każdy przejechany kilometr. Koszt paliwa pokrywa firma wynajmująca samochody, co tłumaczy stawki godzinowe.

Przyszłość miejskich wypożyczalni samochodów

Innowacyjne rozwiązanie zapewnia mobilność w mieście, ułatwiając sprawne przemieszczanie się. Tym bardziej, że nie ma konieczności zwracania samochodu do punktu, z którego został on wypożyczony. Podobny pomysł, a więc znane wszystkim mieszkańcom większych miast wypożyczalnie rowerów, spotkały się z pozytywnym wydźwiękiem. Można więc przypuszczać, że również w przypadku samoobsługowych wypożyczalni samochodów odnotowany zostanie sukces. Na chwilę obecną planowane jest rozbudowanie floty do 200 pojazdów.

Warto przyjrzeć się rozwiązaniu wprowadzonemu właśnie do Warszawy. O wygodzie tej usługi może świadczyć doświadczenie w innych krajach Europy, ale także prognozy na przyszłość. Przewiduje się bowiem, że do 2020 roku z usług miejskich wypożyczalni samochodów korzystać będzie nawet piętnaście milionów użytkowników.