Na czym polega jazda gokartem ?

Na czym polega jazda gokartem – ABC kierowania gokartami

Coraz bardziej ostatnio popularny karting to bez wątpienia nie tylko świetny sposób na zabawę z przyjaciółmi, ale też fantastyczne przygotowanie do dowolnego, bardziej „dorosłego” sportu motorowego. Jazda gokartem – jak się za to zabrać?

Dość duża dostępność torów kartingowych w Polsce pozwala niemal każdemu zmierzyć się ze swoimi słabościami i zweryfikować umiejętności w wyścigu gokartów. Zanim jednak wsiądziemy do pojazdu warto poznać kilka zasad. Jazda gokartem to świetna zabawa, ale także odpowiedzialność.

Czym są gokarty?

Mówiąc jak najbardziej ogólnie, gokarty to niewielkie czterokołowe pojazdy napędzane silnikiem o pojemności najczęściej od 60 do 120 centymetrów sześciennych. Istnieją również gokarty napędzane silnikami elektrycznymi. Gokarty pozbawione są mechanizmu różnicowego, co sprawia, że nawet na zakrętach koła kręcą się z identyczną prędkością obrotową. Efekt jest taki, że gokart dużo łatwiej wpada w poślizg nadsterowny, ale też zdecydowanie łatwiej przyspiesza na linii prostej. Oczywiście waga konkretnego gokartu i jego wartość są w dużej mierze uzależnione od danego modelu.

Jazda gokartem – gdzie jej spróbować?

Najpopularniejszą formą jazdy dla wielbicieli kartingowego szaleństwa jest wykupienie czasowego biletu na przystosowanym do tego torze. Jeździmy wówczas po ściśle wyznaczonej trasie z grupą innych kierowców i staramy się, aby wykręcić jak najlepszy czas jednego okrążenia. Jedna taka sesja kartingowa trwa najczęściej 8-10 minut i nieco bardziej zaprawionym w boju kierowcom pozwala przejechać nawet do kilkudziesięciu okrążeń toru.

Jazdę na gokartach po torach betonowych lub bitumicznych mogą praktykować nawet czteroletnie szkraby, dla których przygotowano specjalne, dużo mniejsze konstrukcje.

Co warto wiedzieć przed pierwszą jazdą?

Na torze kartingowym obowiązują nieco inne reguły niż na normalnej jezdni. Chęć opuszczenia gokarta lub jakiekolwiek inne problemy należy bezwzględnie zasygnalizować obsłudze toru, która przy użyciu różnokolorowych flag i sygnalizacji świetlnej dba na co dzień o bezpieczeństwo wyścigu. Nie wolno samemu opuszczać pojazdu.Trzeba też koniecznie pamiętać, że nie jesteśmy sami na torze i należy zachowywać bezpieczną odległość w stosunku do innych uczestników zabawy.