Witarianizm

Na czym polega witarianizm? Zasady diety

Współczesne diety to coraz częściej nie tylko ograniczanie określonych składników kuchni – to także odpowiedni sposób przygotowywania potraw. Witarianizm to w pewnym sensie nawiązanie do zwyczajów żywieniowych sprzed tysięcy lat. Dlaczego? Na czym polega witarianizm?

Mówiąc najkrócej, witarianizm zakłada wyeliminowanie spożywania pokarmów poddanych jakiejkolwiek obróbce termicznej. Dopuszczalne jest podgrzewanie jedzenia, ale jedynie do około czterdziestu stopni Celsjusza. Wyklucza się także wszystkie produkty wysoko przetworzone. Dlaczego zwolennicy witarianizmu decydują się na takie żywienie? Jakie są zalety takiej diety, jak wpływa ona na zdrowie i jakie urządzenia kuchenne pomagają w takim gotowaniu?

Najważniejsze zalety witarianizmu

Gdy wiemy już, na czym polega witarianizm, zastanówmy się, jakie mogą być korzyści ze spożywania tak przygotowanych potraw. Co przemawia za taką dietą?

  1. Naukowcy potwierdzają, że gotowanie może powodować niszczenie enzymów i składników mineralnych potraw, zatem wszelkie metody służące zachowaniu świeżości i naturalności sprawiają, że jedząc nieprzetworzone pokarmy dostarczamy organizmowi więcej zdrowych mikroelementów.
  2. Wysoka temperatura powoduje także ścinanie się białka, które w takiej postaci jest dużo gorszym składnikiem pokarmowym.
  3. W procesie gotowania wytwarzają się nitroaminy, które mogą mieć właściwości rakotwórcze, tworzą się również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Urządzenia wykorzystywane w witarianizmie

Witarianizm zakłada rezygnację ze smażenia, gotowania w wysokiej temperaturze czy pieczenia potraw. Dlatego podczas diety warto korzystać z tak zwanego dehydratora, czyli suszarki do jedzenia, w której można ustawić określoną temperaturę. Urządzenie pozwala na przygotowanie wielu potraw jednocześnie. Niska temperatura nie zabija ważnych składników, a otrzymane potrawy są smaczne i przede wszystkim zdrowe.

Na czym polega witarianizm – jak wpływa na zdrowie?

Witarianizm może mieć doskonały wpływ na nasze zdrowie. Korzystanie ze świeżych warzyw, owoców, dodatkowo pochodzących z upraw ekologicznych, doskonale wpływa na funkcjonowanie organizmu. Niewłaściwe odżywianie, w tym spożywanie zbyt wielu przetworzonych produktów, powoduje acydozę, która doprowadza do przedwczesnego starzenia się komórek. Pogarsza się praca mięśni, stawów i narządów wewnętrznych.

Dzięki stosowaniu diety złożonej z niegotowanych produktów można uniknąć tego typu dolegliwości. Oprócz warzyw i owoców w diecie związanej z witarianizmem spożywa się mało orzechowe, orzechy, oraz glony.