Obchody 15 sierpnia w Polsce

Obchody 15 sierpnia w Polsce – gdzie spędzić polskie święto?

15 sierpnia obchodzimy w Polsce dwa święta – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z racji tego, że w tym roku 15 sierpnia wypada w poniedziałek, wielu Polaków może cieszyć się dłuższym weekendem, co sprzyja wyjazdom i spędzeniu tego święta w sposób wyjątkowy.

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego, inaczej obchody 15 sierpnia, są świętem wprowadzonym w Polsce w 1992 roku. Święto to jest upamiętnieniem zwycięstwa 15 sierpnia 1920 roku w Bitwie Warszawskiej, podczas której odradzające się Wojsko Polskie pomimo wszelkich oczekiwań (wręcz w niemożliwy sposób) pokonało Armię Bolszewicką u wrót Warszawy, a co za tym idzie i Europy. Uważa się to zwycięstwo za największe od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego datę tę wykorzystano jako dobrą dla święta wojskowego.

Święto Wojska Polskiego można doskonale spędzić w centrach wielkich miast. W nich wojsko przyjeżdża ze swoim sprzętem, który można zobaczyć, a czasem nawet dotknąć. Kuszący jest również wyjazd do Warszawy, gdzie można zobaczyć i uczestniczyć w defiladzie wojskowej. W innych dużych miastach defilady również się odbywają, ale na pewno żadna z nich nie dorównuje tej warszawskiej.

Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto to zostało wprowadzone w 1950 roku razem z dogmatem o wniebowzięciu. Do tej pory było obchodzone Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierzono wtedy, że Maryja zasnęła na pustyni. Obecnie wierzymy, że Maryja po zaśnięciu została przez anioły zabrana do nieba, podobnie jak prorocy Henoch i Eliasz. W Polsce nazwa ludowa tego święta to Święto Matki Boskiej Zielnej.

Obchodzone jest hucznie w niemal każdym kościele, ale jeśli ktoś wierzący chciałby w sposób szczególny przeżyć to święto, najlepiej udać się do Częstochowy, do Klasztoru Jasnogórskiego, lub do Kalwarii Zebrzydowskiej. Obchody tego święta w tych miejscach są przygotowywane szczególnie pieczołowicie, przybywa tłum wiernych, a na miejscu zazwyczaj są przygotowane inscenizacje dla przybywających.