Organizacja świąt na szybko

Organizacja świąt na szybko

Nie udało się Wam jeszcze przygotować do Bożego Narodzenia? Nie ma strachu – poniżej przedstawiamy pomysły na szybkie przygotowanie świąt.

Choć o świętach mówi się już co najmniej od połowy listopada, niektórym z nas nie udało się wystarczająco wcześnie zabrać za przygotowanie domu do rodzinnego Bożego Narodzenia. Sporo osób zapewne nie zauważa nawet upływu czasu i dopiero bezpośrednio przed Wigilią przypominają sobie o tym, że trzeba zorganizować święta. Na szczęście z pomocą reszty domowników oraz Internetu przygotowanie świąt jest możliwe nawet w 3 dni. Co prawda, wiąże się to z trochę wyższymi kosztami, ale również na to jest sposób. Jak zatem szybko zorganizować święta?

Prezenty na szybko

Jeżeli jeszcze nie udało się Wam kupić świątecznych prezentów dla najbliższych – nie panikujcie! Z pomocą przychodzą zakupy przez Internet. Zarówno e-sklepy, jak i aukcje internetowe pozwalają na szybkie rozwiązanie kwestii podarunków.

Na początku najlepiej wybrać jedną kategorię lub wspólny motyw, w ramach których będziemy szukać prezentu – może to być przykładowo jedzenie, alkohol albo prezenty hand-made. Dzięki temu znacząco ograniczycie pulę ofert, które możecie wziąć pod uwagę. Jeżeli nie potraficie przypomnieć sobie, co najbardziej odpowiadałoby Waszym bliskim, skierujcie się w stronę praktycznych prezentów, również tych typowo świąteczno-zimowych. Przygotowanie paczki z ciepłymi rękawiczkami, szalikiem lub skarpetkami i garścią ulubionych łakoci nie zajmie dużo czasu, a zawsze sprawi radość.

Nie jest tajemnicą, że w okresie świąt poczta obciążona jest bardziej niż w pozostałych okresach roku, przez co zdarzają się opóźnienia w dostarczeniu paczek. Z tego względu lepiej będzie wybrać przesyłkę kurierską – jest droższa, ale gwarantuje szybką dostawę zamówionych prezentów.

Jak szybko przygotować świąteczne potrawy?

Internet może nam pomóc także w zakresie świątecznego jedzenia – i to co najmniej na 2 sposoby.

Pierwszy z nich to, ponownie, internetowe zakupy. Większość super- i hipermarketów oferuje już możliwość zrobienia zakupów przez Internet i dostawę produktów z naszej listy prosto do domu. W momencie, gdy każda minuta jest na wagę złota, usługa ta jest nie do przecenienia. Co ważne, jeżeli dokonamy zakupu na wystarczająco wysoką kwotę, przyjazd dostawcy może być darmowy.

Innym pomysłem na zorganizowanie jedzenia na święta przez Internet, jest szukanie ogłoszeń osób, które za opłatą przygotują dla nas tradycyjne dania, takie jak uszka, pierogi i barszcz. Mogą to być zarówno ludzie starsi, którzy chcą dorobić do emerytury, jak i gospodynie domowe, które szukają dodatkowych pieniędzy do rodzinnego budżetu. Co prawda gotowe potrawy musimy odebrać sami, jednak w dalszym ciągu zyskujemy wiele czasu, a przy okazji mamy szansę pomóc innym i spróbować prawdziwie domowego, świątecznego jedzenia. Ogłoszeń takich warto szukać także w lokalnych gazetach.

Szybkie świąteczne dekoracje

Dekorowanie domu to rzecz, której nie uda się nam nikomu zlecić – no, chyba że własnym dzieciom. Jeżeli nie macie czasu na przystrojenie mieszkania, ale na szczęście możecie skorzystać z pomocy swoich pociech – nie wahajcie się ich do tego nakłonić!

Dla dzieci możliwość udekorowania pokoi oraz choinki będzie ogromną frajdą, Wy za to zyskacie kilka chwil na odpoczynek albo gotowanie. Zapewne wciąż macie w domu dekoracje z poprzedniego roku – stwórzcie z dziećmi plan, co dokładnie można by ozdobić, a później pozwólcie im go zrealizować. Nawet jeżeli ich inwencja przekroczy Wasze założenia, nie przejmujcie się – możecie mieć pewność, że takich dekoracji nie zobaczycie u nikogo innego. Dzieci będą za to zachwycone, że świąteczny wygląd domu jest ich zasługą.

Jeżeli nie macie zeszłorocznych ozdób i nie przygotowaliście zawczasu nowych dekoracji, wykorzystajcie proste sposoby, takie jak:

  • porozwieszanie w domu kartek świątecznych,

  • wycinanki z papieru oraz

  • ozdobienie choinki (a jeżeli nie kupiliście choinki – również innych roślin) za pomocą waty bawełnianej i cukierków.

Nie zapomnijcie też o lampkach choinkowych: rozwiesicie je raz-dwa, a zapalenie ich wieczorem wprowadzi w pokoju prawdziwie świąteczną atmosferę. Nie musicie wieszać ich tylko na choince.

Czas na świąteczne porządki

Czas, który zaoszczędzimy dzięki powyższym sposobom, możemy (a nawet musimy!) poświęcić na sprzątanie. Również w tej kwestii możemy wprowadzić w życie kilka pomysłów, które przyspieszą ten proces.

Kiedy wybierzecie już prezenty i zamówicie jedzenie – czy to w sklepie, czy też u konkretnych osób – nie zwlekajcie, zajmijcie się sprzątaniem. Podobnie w przypadku, gdy zdecydujecie się na samodzielne przygotowanie niektórych dań – większość potraw nie wymaga ciągłego nadzoru, możecie więc w tym czasie zacząć sprzątać.

Przede wszystkim zaangażujmy w porządki każdego domownika. Niech każdy określi, co mógłby zrobić i stwórzcie wspólny plan. Współpraca wszystkich członków rodziny jest tu konieczna, zwłaszcza, że może przynieść szybkie i wyraźne efekty.

Inną możliwością jest zatrudnienie przed świętami osoby sprzątającej, która może wykonywać swoją pracę nawet wtedy, kiedy my sami zajęci będziemy np. gotowaniem.

Jak sfinansować świąteczne przygotowania?

Zdajemy sobie sprawę, że przedstawione przez nas pomysły mogą być bardziej kosztowne niż przygotowanie świąt samodzielnie. Niestety, gdy czas goni, czasem konieczne jest wydanie większej ilości gotówki. Jeżeli okaże się, że tak szybka organizacja świąt przekroczy zakładany świąteczny budżet, zawsze możemy zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy finansowej – przykładowo w postaci szybkiej pożyczki online.