Samodzielne warzenie piwa

Samodzielne warzenie piwa – jak samemu zrobić piwo?

Przydomowe, małe browary zdobywają ostatnio dużą popularność. Jeśli nie jesteś fanem korporacyjnych piw, lubisz eksperymentować i masz w sobie żyłkę browarnika, zobacz, jak samemu zrobić piwo.

Nie każdemu z nas smakują popularne piwa. Są one produkowane masowo, przez co zdecydowanie ich smak pozostawia wiele do życzenia. Czasem możemy nawet dojść do wniosku, że jeśli chcemy napić się dobrego piwa, powinniśmy zastanowić się nad otworzeniem własnego browaru. Jak się okazuje, warzenie piwa wcale nie jest takie trudne. Jak samemu zrobić piwo?

Kompletowanie sprzętu do domowego browaru

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak samemu zrobić piwo, powinniśmy najpierw zająć się skompletowaniem niezbędnego do tego sprzętu. Pierwszą rzeczą, jaka będzie nam absolutnie niezbędna do zrobienia piwa, jest pojemnik fermentacyjny. Po drugie, koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość butelek. Zdecydowanie poleca się butelki szklane, gdyż piwo w plastiku traci swój smak. Jeśli natomiast decydujemy się na butelki szklane, musimy również kupić kapslownicę, aby te butelki zamknąć.

Jak samemu zrobić piwo – krok po kroku

Na sam początek, musimy w jakimś dużym garnku podgrzać, lecz nie zagotować, około 2 l wody. Kiedy już to zrobimy, do wody dodajemy czy to cukier, czy też glukozę albo syrop słodowy. Następnym krokiem zaś jest dodanie najważniejszego składnika, czyli ekstraktu piwa.

Kiedy już wymieszamy wszystkie dodane składniki, możemy przelać je do fermentatora. Następnym krokiem jest natomiast dolanie do fermentatora odpowiedniej ilości wody. Zawsze ilość wody, jaką należy dodać do fermentatora, jest określana w instrukcji warzenia piwa. Koniecznie należy trzymać się instrukcji, aby piwo wyszło takie, jak byśmy tego chcieli.

Ostatnim składnikiem, jaki należy dodać, są drożdże. Kiedy już je dodamy, zamykamy fermentator, w którym piwo musi leżeć przez określony czas .Czasami jest to kilkanaście dni, a czasami nawet i kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie, możemy rozpocząć przelewanie piwa do butelek. Jednakże, nie jest ono jeszcze wtedy gotowe do picia. Również w butelkach musi poleżeć przez określony z góry czas.

Samodzielne warzenie piwa – ile to kosztuje?

Nie sposób określić, ile konkretnie kosztuje warzenie piwa domowego. Wszystko zależy bowiem od tego, jak dobry ekstrakt kupimy, oraz na jakiego rodzaju fermentator i butelki się zdecydujemy.