szczotka-do-zebow

Szczoteczka elektryczna – czy warto? czy ma więcej zalet niż zwykła?

Wszyscy wiemy, jak ważna jest higiena jamy ustnej i dbanie o biały, zdrowy uśmiech. Dobór właściwej szczoteczki do zębów jest bardzo ważny, ponieważ może nam to bardzo ułatwić pielęgnację i właściwą higienę nie tylko szkliwa zębów, ale również dziąseł. Jaką szczoteczkę wybrać? Zobacz, na którą szczoteczkę warto się zdecydować, na zwykłą czy elektryczną.

Szybko i dokładnie

Aby zęby były umyte dokładnie powinniśmy porządnie szczotkować je przez przynajmniej dwie minuty. Niestety większość osób, z powodu porannego pośpiechu i braku czasu, nie poświęca na higienę jamy ustnej tyle czasu.

Szczoteczka elektryczna po części rozwiązuje ten problem ponieważ jest w stanie wykonać o wiele więcej ruchów w ciągu minuty niż ludzka ręka używając zwykłej szczoteczki. Jeśli więc porównamy pracę szczoteczki elektrycznej do zwykłej, widzimy, że elektryczna w krótszym czasie dokładnie umyje nasze zęby.

Naprawdę czyste zęby

Szczoteczki elektryczne dzięki wielu bardzo szybkim obrotom główki szczoteczki usuwają płytkę nazębną dokładniej niż tradycyjne szczoteczki. Ich budowa pozwala wyczyścić nawet przestrzenie między zębowe i tak zwane kieszonki dziąsłowe, do których nie dostaną się szczoteczki tradycyjne.

Dodatkowym atutem szczoteczek elektrycznych jest masowanie dziąseł podczas mycia, co ma bardzo korzystny wpływ na przyzębie.

Łatwość i prostota mycia zębów

W odróżnieniu od zwykłej, manualnej szczoteczki, którą należy przesuwać do tyłu i do przodu, wzdłuż zębów wykonując okrężne ruchy, elektryczna szczoteczka sama wykonuje akcję szczotkowania. Nic prostszego, wystarczy prowadzić szczoteczkę wzdłuż powierzchni zębów, a ona zajmie się resztą. Doskonale umyje zęby, usuwając z nich płytkę nazębną , nawet z trudno dostępnych miejsc.

Nauka dobrych nawyków

Nie każdy posiada dobre nawyki przy dbaniu o higienę swojej jamy ustnej. Szczoteczka elektryczna pozwala na wyeliminowanie wielu tych złych, niekorzystnych dla zdrowia zębów:

  • nie musisz martwić się czy wykonujesz odpowiednie ruchy szczoteczką i czy zęby są dobrze umyte
  • nie każdy pamięta o tym, że szczoteczki, zwłaszcza tradycyjne szybko się zużywają, niektóre modele szczoteczek elektrycznych posiadają cyfrowe wskaźniki przypominające o wymianie główki szczoteczki
  • posiadają wiele trybów szczotkowania dopasowanych do higieny zębów wrażliwych, wybielaniu zębów lub masowaniu dziąseł
  • dzięki czujnikom nacisku sygnalizują gdy zbyt mocno szczotkujesz zęby, używając zbyt dużego nacisku
  • timery kontrolują czas mycia zębów, możesz więc dokładnie zobaczyć, ile czasu przeznaczyłeś na higienę swojej jamy ustnej.

Przystępna cena

Obecnie ceny dobrych szczoteczek elektrycznych nie są wcale wysokie. Opinie, że na szczoteczkę elektryczną nie każdy może sobie pozwolić są mitem. Oczywiście porównując ceny z tradycyjnymi szczoteczkami zauważymy różnicę, ponieważ  manualną szczoteczkę możemy kupić już za parę złotych, natomiast ceny szczoteczek elektrycznej zaczynają się od około 20 zł. Nie jest to jednak duży wydatek, biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety.

Biorąc pod uwagę, że większość modeli szczoteczek elektrycznych posiada wymienne wkłady, z jednej szczoteczki może korzystać cała rodzina, wystarczy dokupić końcówki.

Jeśli chcesz zapewnić swojej jamie ustnej właściwą higienę, mieć zdrowe zęby i dziąsła, a także świeży oddech, wybierz szczoteczkę elektryczną, która lepiej, dokładniej i szybciej pomoże ci zadbać o biały i zdrowy uśmiech.