Wyjazd na Węgry

Wyjazd na Węgry na rocznicę powstania państwa węgierskiego

Przyjaźń polsko-węgierska znana jest każdemu Polakowi, jak i Węgrowi. Niewątpliwie, Węgrzy przyjeżdżający do naszego kraju są tu mile witani. Podobnie wygląda to w przypadku Polaków odwiedzających Węgry. Tak więc mamy już przynajmniej jeden powód, aby zorganizować wyjazd na Węgry. Ponadto, warto jechać do tego kraju również dlatego, że jest to po prostu bardzo ciekawa okolica. Na uwagę zasługuje szczególnie stolica Węgier, czyli Budapeszt.

Wyjazd na Węgry – kiedy?

Na Węgry warto jechać o każdej porze roku. Jednakże najlepszym terminem wydaje się połowa sierpnia. Wtedy to, a dokładnie 20 sierpnia, Węgrzy obchodzą bowiem hucznie powstanie państwa węgierskiego. Tego dnia w całych Węgrzech, a szczególnie oczywiście w Budapeszcie, panuje niepowtarzalna atmosfera.

Co Węgrzy świętują 20 sierpnia?

Generalnie, dwudziestego dnia sierpnia Węgrzy świętują rocznicę powstania państwa węgierskiego. Jednakże święto to jest nazywane również dniem św. Stefana. Okazuje się bowiem, iż 20 sierpnia jest umowną datą, jeśli chodzi o powstanie państwa węgierskiego. Tak naprawdę tego dnia, w 1083 roku, św. Stefan został kanonizowany. Węgrzy uznali ten dzień za symboliczną datę powstania państwa, gdyż św. Stefan był pierwszym królem węgierskim.

Jak wyglądają obchody w Budapeszcie?

Jeśli decydujemy się wybrać na obchody święta powstania państwa węgierskiego koniecznie powinniśmy jechać do Budapesztu. Oczywiście, w innych, mniejszych miejscowościach również zabawa tego dnia trwa w najlepsze, jednakże zdecydowanie w Budapeszcie jest ona najbardziej huczna.

20 sierpnia w całym mieście wisi mnóstwo flag Węgier. Jednakże, najważniejsza z nich zostaje zawieszona z samego rana na maszcie znajdującym się na jednym ze słynniejszych placów w Budapeszcie, a konkretnie na placu Kossutha. Ponadto, w dniu św. Stefana w mieście ma miejsce uroczysta defilada wojskowa. Oprócz tego, w tym dniu całe miasto bawi się na festynach i różnego rodzaju jarmarkach. Wieczorem zaś dzień pełen zabawy kończy oszałamiający pokaz sztucznych ogni rozbłyskujących nad wodami Dunaju.