osiagniecia

5 sposobów na zwiększenie motywacji

Wiele osób ma problem z motywacją do działania i realizowaniem wyznaczonych zadań. Długa i często trudna droga do celu, zniechęca ich już na starcie. Taki brak chęci do działania może prowadzić do ogólnego zniechęcenia, braku satysfakcji z pokonania własnych słabości i radości z osiągniętych sukcesów, które w życiu każdego człowieka są bardzo potrzebne. Dzięki nim czujemy się bardziej wartościowi, co wpływa również na nasze samopoczucie oraz samoocenę. Zobacz, w jaki sposób zwiększyć swoją motywację i pomóc sobie w osiągnięciu zamierzonego celu.

  1. Wyznacz sobie cele

Najważniejszy krok w zwiększeniu motywacji do działania, to postawić sobie określony cel. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i do czego będziesz dążył. Może to być awans w pracy, zrzucenie kilku kilogramów, zaoszczędzenie pieniędzy na wyjazd… Sam najlepiej wiesz, jaki cel chciałbyś zrealizować i do czego chcesz dążyć.

Najlepiej jeśli będzie to jeden konkretny cel, a nie kilka mniejszych. Do zrealizowania kilku zadań na raz trudniej jest się zmotywować, ponieważ osiągnięcie ich jest znacznie trudniejsze, często nawet przekraczające nasze możliwości. Dlatego pamiętaj, że decydując się na jakieś konkretne zadanie, cel, który chcesz osiągnąć, musisz mierzyć swoje siły na zamiary.

  1. Stwórz grupę wzajemnej motywacji

Jeśli samemu trudno jest ci się zmotywować, może potrzebujesz do tego innych ludzi, którzy chcą osiągnąć ten sam cel co ty. Taka wzajemna mobilizacja do działania może być bardzo skuteczna, a wzajemne wsparcie pomoże, gdy dopadnie cię chwilowy kryzys, który szybko trzeba będzie pokonać.

Jeśli na przykład, wspólnie z koleżankami, chcecie zrzucić kilka kilogramów, to zapiszcie się razem na siłownie lub na basen i wpiszcie godzinę zajęć w swój kalendarz. Będzie to nie tylko okazja, by poćwiczyć, ale również by poplotkować i spędzić razem czas.

  1. Wizualizuj pozytywy z osiągniętego celu

W każdej drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu, mogą pojawić się trudności i chwile zwątpienia, to normalne. Nie możesz jednak się nimi przejmować i poddawać się. Każdy ma prawo do słabości, ale należy walczyć i zrobić wszystko, by je pokonać!

Pomoże ci wizualizacja osiągnięcia wytyczonego celu oraz pozytywne emocje, które będą temu towarzyszyć. Jeśli marzy ci się wspaniała podróż i wyznaczyłeś sobie cel, by zgromadzić potrzebne fundusze na zrealizowanie tej wyprawy, to wyobraź sobie jak będzie pięknie, gdy w końcu dotrzesz do tego miejsca, jaką radość poczujesz, gdy zrealizujesz swoje marzenie.

A jeśli marzy ci się podwyżka i awans w pracy, na który ciężko musisz zapracować i przejść wiele szkoleń, to przed każdym z ich pomyśl, co da ci dodatkowe wynagrodzenie. Jak zmieni się standard twojego życia, na co będziesz mógł przeznaczyć dodatkowe pieniądze. Wizualizuj sobie wszystkie pozytywne aspekty, to na pewno zmobilizuje cię do dalszego działania.

  1. Zapisuj każdy częściowy sukces

Prowadź listę poszczególnych zadań, które musisz zaliczyć, by osiągnąć swój cel. Może to być harmonogram szkoleń, które musisz zaliczyć, by otrzymać awans, tabelka ze zrzuconymi kilogramami i wagą, do której dążysz lub lista wpływów na rachunek, na którym znajdują się twoje oszczędności na wakacje życia.

Zapisywanie i dokumentowanie każdego częściowego sukcesu jest bardzo motywujące, ponieważ dzięki temu możesz zobaczyć, jak wiele już osiągnąłeś i jak mało brakuje ci, by zrealizować swój cel. To również forma kontrolowania samego siebie i rozliczanie się ze zdobytych do tej pory osiągnięć.

  1. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

W drodze do celu trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie, nie można wymagać od siebie zbyt wiele. W motywowaniu się do działania, nie chodzi o to, by pokonać wszystkie przeszkody za wszelką cenę. Czasem jeden krok w tył pozwala na zrobienie kilku kroków w przód! Pamiętaj o tym, że osiągniecie wyznaczonego celu jest co prawda twoim zadaniem do zrealizowania i do tego dążysz, ale w tej trudnej drodze nie zapominaj o sobie i nie wymagaj od siebie więcej, niż jesteś w stanie dokonać.