laptop-praca

5 programów, które ułatwią pracę na komputerze

Czas jest cenną walutą – zwłaszcza w pracy przy komputerze. Szybki i wydajny sprzęt to nieoceniona pomoc, zwłaszcza gdy mamy do wykonania kilka zadań na przedwczoraj. Niestety, często zdarza się, że zainstalowane programy, zamiast przyspieszać pracę, tylko ją spowalniają. Jak temu zaradzić? Zaopatrzyć się w kilka prostych aplikacji, które usprawnią korzystanie ze sprzętu. Oto one.

Libre Office

Pakiet Microsoft Office ma wiele zalet i jedną wadę: jest dość drogi. Z tego powodu nie każdy z nas decyduje się na jego zainstalowanie – a na czymś przecież pracować trzeba. Z pomocą przychodzą usługi biurowe online, takie jak OpenOffice albo Google Docs. Jednak jeśli ich funkcje nie są dla nas wystarczające, warto zastanowić się nad zainstalowaniem na komputerze programu Libre Office. Jest on bezpłatnym odpowiednikiem pakietu Microsoft i zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji i kilka innych przydatnych aplikacji. Dużym plusem Libre Office jest fakt, że bezproblemowo obsługuje on pliki stworzone w pakiecie Microsoft.

CCleaner

Porządek ułatwia pracę – zarówno ten na biurku, jak i w komputerze. A darmowe programy do czyszczenia Windowsa są tak samo skuteczne, jak te, za które trzeba zapłacić. Przykładem jest CCleaner, za pomocą którego właściwie jednym ruchem skasujemy spowalniające nasz sprzęt „śmieci” – historię przeglądania, cookies, pliki tymczasowe i wiele innych. Za pomocą programu możemy też pozbyć się niepotrzebnych plików, a także szukać powstałych błędów w rejestrze i je naprawiać.

KeePass

Program zapewniający bezpieczeństwo haseł to numer jeden na liście wielu użytkowników komputerów. Spokojny sen zapewni nam program KeePass, który gromadzi i przechowuje w bezpiecznym miejscu wszystkie nasze dane logowania ze stron internetowych. Jego niezaprzeczalnym atutem jest brak zapisywanych na komputerze plików. Dane szyfruje za pomocą specjalnych algorytmów, a użytkownikowi proponuje generator haseł.

OneNote

OneNote to notatnik, który możemy mieć zawsze przy sobie – jego interfejs jest przygotowany również na urządzenia mobilne. Działanie w chmurze umożliwia udostępnianie danych współpracownikom znajdującym się w każdym miejscu na świecie. Używając OneNote możemy „na gorąco” sporządzać notatki, poprawiać je, zmieniać formaty – wszystko dzięki opcji odręcznego pisania.

Paint.NET

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych programów graficznych, każdy zawodowiec znajdzie więc coś dla siebie. Jeżeli jednak obróbką grafiki trudnimy się od święta, ale jednocześnie funkcje podstawowego programu Paint nam nie wystarczają, dobrym ruchem będzie skorzystanie z aplikacji Paint.NET. Pierwszy krok to zainstalowanie pakietu .NET, pod którym działa również kilka innych programów. Następnie możemy już skorzystać z nowoczesnej aplikacji graficznej. Jest ona wciąż udoskonalana o funkcje znane z drogich programów, a jej obsługa nie sprawia trudności nawet początkującym użytkownikom.

Praca na komputerze nierzadko wymaga czasu. Warto więc zrobić, co tylko można, by ten czas zaoszczędzić. Dzięki temu będziemy pracować sprawniej i bardziej wydajnie, a korzystanie ze sprzętu stanie się przyjemnością niezakłóconą przez ciągłe oczekiwanie na reakcję programu.