jedzenie

Andrzejki w domu jak zorganizować? Co potrzebne?

Każda okazja jest dobra, aby spotkać się w gronie przyjaciół czy rodziny, a już na pewno Andrzejki. Obchodzone co roku w noc z 29 na 30 listopada na cześć patrona narodów słowiańskich, niegdyś miało magiczne znaczenie. To właśnie w dniu imienin Andrzeja można było zajrzeć w przyszłość i zarazem pożegnać czas zabaw przed samym Adwentem. Współcześnie Andrzejki to dzień,  który świętujemy imprezą, a jej dopełnieniem są symboliczne wróżby. Dziś podpowiemy, jak zorganizować Andrzejki w domu oraz jak zachwycić swoich gości klimatem średniowiecznej magii.

Liczy się klimat

Absolutnie najważniejszym elementem imprezy musi być odpowiedni klimat. Pozwólmy naszym gościom przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć klimat minionej epoki. Wystrój domu powinien obfitować w różnego rodzaju świece, które przecież będą później głównym elementem wróżb. Pamiętajmy jednak, aby je odpowiednio zabezpieczyć. Warto więc włożyć je do szklanych słoików tak, aby nie zostały przypadkowo strącone, co może grozić nie tylko rozlaniem się wosku na podłogę, ale również podpaleniem pobliskich elementów.  Świece ustawmy na oknie, na stoliku i komodzie – dzięki temu nasz dom wypełni magiczna, tajemnicza atmosfera.

Ciekawym pomysłem będzie również ustawienie gdzieniegdzie figurek czarnego kota, magicznej kuli czy nawet wydzielenie strefy wróżb z manekinem przebranym za czarownicę.  

Przekąski

Podobnie jak na każdej innej imprezie, tak i na Andrzejkach nie może zabraknąć odpowiednich przekąsek. W tej roli świetnie sprawdzą się ponadczasowe koreczki, mini kanapeczki, sałatka jarzynowa, szaszłyki owocowe, paluszki serowe oraz ciasteczka – idealnie, jeśli uda nam się upiec proste kruche ciasteczka, na przykład w kształcie księżyca, głowy czy głowy kota. Warto zadbać również o jeden ciepły posiłek – może to być domowa pizza, zapiekanka ziemniaczana czy bigos z chlebem. Jeśli wśród naszych gości będą również dzieci, nie zapomnijmy również i dla nich przygotować wersji przekąsek oraz napojów. Dzieciom z pewnością posmakują mini pizze, pączki serowe, frytki z batatów, zawijańce z szynki i żółtego sera. Możemy wówczas wydzielić osobny stolik, przy którym maluchy będą mogły wygodnie usiąść lub zwyczajnie sięgać po przekąskę bez konieczności trzymania talerzyka.  

Wróżby

Trudno wyobrazić sobie Andrzejki bez wróżb i zabaw. Powinny one stanowić główny punkt programu. W tym celu musimy wcześniej przygotować rekwizyty do wróżb, Najważniejszą i najpopularniejszą zabawą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza, zatem odpowiednio wcześniej przygotujmy klucz z dużą dziurką, świecę oraz miskę z wodą.  Wosk wylany do miski z wodą utworzy pewien kształt, który każdy już dowolnie interpretuje.

Kolejną znaną zabawą andrzejkową jest obieranie jabłka. Każda “panna” ma zadanie uzyskać w ten sposób jak najdłuższą skórkę, następnie rzucamy skórkę za siebie i litera, którą skórka utworzy, będzie pierwszą literą imienia przyszłego wybranka.

Możemy również wykorzystać zabawę z butami. Każdy uczestnik imprezy zdejmuje lewy but, a następnie ustawiamy je jeden za drugim w stronę progu. Następnie przekładamy po kolei od końca buty i właściciel tego buta, który jako pierwszy sięgnie progu, najszybciej weźmie ślub.

Ile to kosztuje?

Organizacja imprezy andrzejkowej w domu będzie się wiązała z pewnym kosztem. Na sam wystrój (świece, kadzidła, rekwizyty) przeznaczymy około 100zł. Z kolei przekąski i napoje dla 10 osób  mogą nas wynieść 300zł. Ponadto, jeśli będziemy imprezować w gronie osób dorosłych, z  pewnością warto zadbać o wysokoprocentowy trunek. Ten może nas kosztować od 50 do nawet 150zł. Cała impreza wyniesie nas w sumie około 550 zł. Koszt ten możemy zredukować, jeśli wcześniej ustalimy z gośćmi, iż każdy przyniesie jakiś poczęstunek. Jeśli jednak chcemy całość sfinansować z własnej kieszeni, a chwilowo brakuje nam środków, doraźnym rozwiązaniem mogą być szybkie pożyczki przez internet na konto.

Gdy już wszystkie powyższe punkty będziemy mieć dobrze przemyślane i zaplanowane, czas rozpocząć imprezę! Niech nie zabraknie na niej dużej dawki dobrego humoru oraz magii, która pozwoli nam poczuć klimat dawnej epoki.