scoring

Co to jest scoring BIK?

Scoring Biura Informacji Kredytowej to punktowa metoda do określenia ryzyka kredytowego i służy do ocenienia naszej wiarygodności kredytowej w oparciu o nasze cechy i porównanie naszego profilu z innymi klientami. Co to jest i jak to rozumieć? Zapraszamy do lektury!


Oceny, punkty i gwiazdki

Scoring jest przedstawiany w jednej z dwóch postaci: punktów (od 192 do 631) lub gwiazdek (od jednej do pięciu). Gwiazdki można „przeliczyć” na punkty:

– 192 do 279 punktów = 1 gwiazdka
– 280 do 367 punktów = 2 gwiazdki
– 368 do 455 punktów = 3 gwiazdki
– 456 do 543 punktów = 4 gwiazdki
– 544 do 631 punktów = 5 gwiazdek

Złota zasada scoringu: im więcej dostaniemy punktów lub gwiazdek, tym lepiej.

Bezpłatny raport Biura Informacji Kredytowej

Na wiarygodność kredytową wpływa m.in. terminowe spłacanie zobowiązań, historia przekraczania przyznanych limitów debetowych na rachunkach i limitów kredytowych na posiadanych kartach. Pod uwagę brana jest długość opóźnień spłat, wysokość zaległych należności oraz liczba kredytów, z których spłatą zalegamy. Najważniejsze zalety kredytobiorcy, to sumienność i rzetelność.

Raz na pół roku możemy zamówić bezpłatną informację ustawową, w której zawarte są podstawowe dane dotyczące naszej sytuacji finansowej. Jest najprostszy sposób, aby samodzielnie sprawdzić naszą wiarygodność kredytową zanim udamy się do banku. Dzięki temu uzyskujemy pełną wiedzę o jednym z kryteriów, na podstawie którego bank będzie podejmować decyzję.

Złota zasada: informacja i wiedza zawsze daje komfort i minimalizuje ryzyko, że na rozmowie w banku zostaniemy czymś zaskoczeni.

Cztery grupy

Informacje zawarte w raporcie BIK dzielą się na dotyczące:
– jakości kredytów (terminowość spłacania),
– aktywności kredytowej (liczba spłaconych do tej pory lub aktualnie posiadanych kredytów),
– wykorzystania limitów kredytowych,
– ubieganie się o kredyty, a dokładniej częstotliwość składania wniosków kredytowych oraz czy zostały one przyjmowane, czy odrzucane.

Uwaga!

Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej – oznacza bowiem niższe ryzyko kredytowe. Ale nie mylmy dłuższej historii kredytowej z liczbą kredytów – dużo zaciągniętych zobowiązań w krótkim czasie może obniżyć naszą ocenę.

Scoring BIK ma coraz większe znaczenie nie tylko w obszarze kredytów. Bardzo często po tę metodę sięgają firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje oferujące usługi telekomunikacyjne. Niezależnie od tego, czy ubiegamy się o kredyt hipoteczny, czy negocjujemy stawkę polisy na życie, zawsze powinniśmy dbać o to, aby być wiarygodnymi i godnymi zaufania klientami.