toyota

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy – rozwiązanie dla ekologicznej i oszczędnej jazdy, a może jedynie wymysł technologiczny, który nie spełni oczekiwań przeciętnego kierowcy. Czy faktycznie samochody hybrydowe są przyszłością motoryzacji? Zobacz, czy warto kupić samochód hybrydowy.

Co charakteryzuje samochody hybrydowe

W 1900 roku Ferdynand Porsche zaprezentował na Wystawie Światowej w Paryżu Lohner-Porsche Mixte Hybrid, pierwszy hybrydowy samochód spalinowo-elektryczny na świecie. Wzbudził on wówczas niesamowite zainteresowanie wśród wielu fanów motoryzacji. Obecnie samochody hybrydowe są coraz bardziej popularne, a liczba ich użytkowników stale rośnie.

Cechą charakterystyczną pojazdów hybrydowych jest napęd hybrydowy. Tego typu samochody najczęściej wyposażone są w silnik spalinowy i jeden lub kilka elektrycznych.  Silniki te mogą pracować na przemian lub jednocześnie,
w zależności od potrzeb, np.: w mieście elektryczny, za miastem spalinowy. Obecność napędu elektrycznego ma na celu:

  • zmniejszenie zużycia paliwa
  • zwiększenie mocy samochodu.

Największe plusy użytkowania hybryd

Samochody hybrydowe pojawiły się na rynku motoryzacyjnym, nie tylko dlatego, by zabłysnąć nowoczesnymi rozwiązaniami, ale by wprowadzić wiele pozytywnych zmian:

  • pozwalają na zmniejszenie emisji szkodliwych spalin, dzięki czemu są bardziej ekologiczne i nie zatruwają środowiska w takim stopniu, jak samochody wyposażone jedynie w silnik spalinowy. Obecnie spełniają one najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie.
  •  w wielu samochodach hybrydowych emisja spalin jest zmniejszana także przez wyłączanie silnika spalinowego na postoju i włączanie go, gdy jest potrzebny.
  • pozwalają na ekonomiczną jazdę. Mniejsze zużycie paliwa to również duża oszczędność dla naszych portfeli, zwłaszcza, że ceny paliwa cały czas drożeją.

Wady samochodów hybrydowych

Niestety samochody hybrydowe posiadają również wady, które zdaniem ekspertów mogą być sporym problemem i zniechęcą nie jednego potencjalnego kupca:

  • do podstawowych wad należy cena tego rodzaju pojazdów oraz wysokie koszty związane z serwisami i naprawami. Nowa technologia kosztuje, a do tego polskie serwisy mogą mieć problem z naprawą modeli hybrydowych.
  • dużym minusem jest niewielka wytrzymałość baterii zasilających silniki elektryczne, a ich cena przekracza kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • klimat panujący w naszym kraju również nie sprzyja eksploatowaniu samochodów hybrydowych. Niskie temperatury zimą i wysokie latem z pewnością nie ułatwią żywotności bateriom samochodu hybrydowego.
  • auta hybrydowe mogą także szybciej tracić na wartości, chociażby ze względu na niewielki rynek części zamiennych, brak zaufania społecznego oraz ulg dla właścicieli tych aut.

Komu opłaca się kupić hybrydę?

Samochód hybrydowy sprawdzi się u osób, które pokonują rocznie duże przebiegi i poruszają się głównie po mieście. Przy niedużych prędkościach i w korkach kierowca będzie często wykorzystywał elektryczne źródło napędu, co przyniesie realne oszczędności w zużyciu paliwa. Tacy kierowcy szybko docenią w hybrydzie niskie spalanie oraz tańsze koszty przeglądów.

Trzeba jednak podkreślić, że by zakup samochodu hybrydowego szybko się zwrócił należy delikatnie naciskać pedał gazu. Auto mało spala, ale tylko przy delikatnym stylu jazdy, i to głównie podczas poruszania się w mieście.

Decydując się na zakup samochodu hybrydowego należy więc przeanalizować wszystkie argumenty przemawiające za i przeciw. Z samochodem hybrydowym zwiążemy się bowiem przynajmniej na 7 lat, ponieważ przed upływem tego czasu jego sprzedaż nie będzie dla nas opłacalna.

A może wynajem samochodu elektrycznego na minuty? – Sprawdź