Czy warto wybierać wakacje „first minute”?

Czy warto wybierać wakacje „first minute”?

Atrakcyjne cenowo oferty biur podróży to nie tylko „last minute”, czyli wycieczki realizowane w krótkim terminie lub niecieszące się dużym zainteresowaniem klientów. Zgoła innym rodzajem promocji dla turystów są propozycje „first minute”.

Co to znaczy first minute? Są to po prostu oferty wycieczek, których realizacja nastąpi dopiero po kilku miesiącach. Wielu z nas nie ma możliwości zaplanowania swoich wydatków w bardzo długiej perspektywie czasu. Oferty first minute nagradzają tych, którzy zechcą zaryzykować i zarezerwują wycieczkę na kilka miesięcy przed oczekiwanym wyjazdem.

Wiąże się to oczywiście ze sporym ryzykiem. Nigdy na 100% nie będziemy w stanie przewidzieć, jaka będzie nasza sytuacja finansowa w danym momencie – możemy przecież stracić pracę lub zmagać się z zupełnie przypadkowymi wydatkami.

Co daje skorzystanie z first minute?

Wakacje first minute są często atrakcyjne nie tylko ze względu na swoją cenę. Wcześniejszy zakup umożliwia skorzystanie z opcji, które w pełni sezonu turystycznego mogą być niedostępne. Mowa tutaj np. o zarezerwowaniu odpowiednio dużych pokoi. Dzięki skorzystaniu z oferty przedsprzedaży możemy swobodnie wybrać miejsce z dostateczną liczbą miejsc. Jest to duży komfort nie tylko dla rodzin, ale np. grup przyjaciół chcących spędzić wspólnie wakacje.

W przypadku dalekich podróży (np. do Ameryki Południowej) oferty first minute pozwalają nam na kilkukrotne obniżenie kosztów wyjazdu – są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Jeżeli lubimy podróżować do egzotycznych miejsc, warto poszukać takich ofert. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy, które przydadzą się już na miejscu.

Ryzyko związane z ofertami first minute

Istnieją oczywiście pewne minusy. Najpoważniejszy wiąże się z rezygnacją z podroży w wyniku nieoczekiwanych zdarzeń. W takim wypadku przepada nam zaliczka, którą wpłaciliśmy przy podpisywaniu umowy.

Należy również bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami, na które przystajemy. Upewnijmy się, czy wszystko, na czym nam zależało i co zostało zaproponowane przez biuro podróży, zostało w niej zapisane, aby później w spokoju wyczekiwać wymarzonego urlopu.