Czy diesel się opłaca ?

Czy zakup auta na diesel jest opłacalną inwestycją?

Samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym, czyli tak zwane auto na diesel jest niezwykle kuszącą opcją dla osób, które liczą na bardzo niskie zużycie paliwa. Okazuje się jednak, że oprócz wyraźnych plusów, rozwiązanie to ma także niemało minusów, a w tym kosztowane inwestycje. Czy rzeczywiście warto inwestować w samochód z silnikiem diesla?

Czy auto z dieslem jest oszczędną opcją?

Twórca silnika diesla miał w zamiarze wypuścić na rynek produkt tani w eksploatacji, jednakże obecnie silniki te okazują się być droższe od benzynowych, a ponadto są niezwykle czułe na jakość tankowanego paliwa. Optymizmem nie napawa także fakt rosnących cen oleju napędowego, które zbliżają się coraz bardziej do cen paliwa. Współczesne silniki wysokoprężne są już więc bardziej wymagające i niestety coraz mniej niezawodne. Wszystko dlatego, że poprawiła się ich moc oraz dynamika, która może równać się silnikom benzynowym. Niestety decydując na auto na diesel, trzeba liczyć się z kosztownymi naprawami, przez które właśnie kupno samochodu osobowego z silnikiem wysokoprężnym niekoniecznie jest ekonomicznym posunięciem.

Dla kogo samochód z silnikiem wysokoprężnym?

Jeśli decydujemy się na zakup nowego auta z dieslem z salonu, to można liczyć na spore oszczędności przez cały okres gwarancji, jednakże potem trzeba przygotować się na spore wydatki. W przypadku aut używanych, które obecnie można wyhaczyć w całkiem przystępnych cenach, trzeba liczyć się z koniecznością wymiany układu wtryskowego i turbosprężarki nawet już po kilku miesiącach eksploatacji. Diesel ze 150 tys. km przebiegu zwykle wymaga wymiany układu wtryskowego i turbosprężarki, a dodatkowo wymiany zapchanego filtra DPF, co niestety wiąże z nakładem finansowym z rzędu kilku tysięcy złotych. To właśnie z tego powodu poprzedni właściciel mógł zdecydować się na sprzedaż auta w tak atrakcyjnej z pozoru cenie.

Czy warto postawić na auto na diesel?

Przed zdecydowaniem się na auto z dieslem, należy ustalić ilość pokonywanych rocznie kilometrów w celu dobrania modelu i obliczenia, po jakim czasie zwróci się jego zakup. Diesle oferują większą oszczędność paliwa niż silniki benzynowe, a ponadto olej napędowy jest jednym z najbardziej efektywnych paliw. Silniki wysokoprężne mają solidniejszą budowę, która wytrzymuje większą kompresję, a do tego zapewniają większy moment obrotowy.