Odwrócona osmoza

Czysta woda – czy filtr odwróconej osmozy się opłaca?

Osmoza – brzmi zagadkowo, a tak naprawdę ten proces występuje w przyrodzie i we wszystkich organizmach żywych. Zjawisko to polega na przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu
o stężeniu mniejszym do roztworu o większym stężeniu. Proces odwróconej osmozy polega więc na odwróceniu tego procesu, czyli na filtrowaniu. Odwrócona osmoza to przechodzenie brudnej wody przez specjalne sito, które zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia przepuszczając jedynie nieskazitelnie czystą wodę. Odwrócona osmoza została wynaleziona przez wojsko. Miała zapewnić dostęp do czystej wody żołnierzom, którzy służyli w przenośnych bazach  w Iraku czy Afganistanie.


Czy woda uzyskana przez odwróconą osmozę jest zdrowa?

Faktem jest, że odwrócona osmoza jest najdoskonalszym sposobem filtracji i uzdatniania wody. Proces ten stosowany jest na przykład przez dystrybutorów wody butelkowanej, znajduje się również w wielu napojach owocowych, witaminowych, drinkach energetycznych czy napojach izotonicznych.
Woda przepuszczona przez filtr odwróconej osmozy zatrzymuje rdzę, piasek, zanieczyszczenia mechaniczne, związki metali ciężkich, a nawet bakterie i wirusy. Polecana jest dla alergików i do kąpieli małych dzieci, ponieważ filtrowana woda zatrzymuje alergeny i czynniki drażniące skórę.
Brzmi fantastycznie, a jednak woda filtrowana w procesie odwróconej osmozy znalazła również swoich przeciwników. Ich zdaniem woda przepuszczona przez filtr jest „martwa”, pozbawiona wielu ważnych dla organizmu pierwiastków takich jak wapń, magnez, sód czy potas . Uważają oni, że woda ta jest niezdrowa i powinna być stosowana jedynie w przemyśle.

Zdania na temat tej krystalicznie czystej wody są więc podzielone.

Ile kosztuje filtr odwróconej osmozy?

Wodę oczyszczoną dzięki procesowi odwróconej osmozy możemy mieć również w naszych kranach. Wystarczy, że zakupimy odpowiednie filtry i gotowe – nieskazitelnie czysta woda pojawi się w naszym domu. Filtr montujemy najczęściej pod zlewem, bo tam korzystamy z wody najczęściej.
Warto podkreślić, iż filtry do odwróconej osmozy są bardzo dokładne, usuwają z wody nawet związki metali, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego musimy zainwestować również w mineralizator.

Ile więc kosztuje ten luksus?

Na urządzenie filtrujące z wbudowanym mineralizatorem średniej jakości musimy wydać około 650 zł. Oczywiście, jeśli nie będziemy w stanie sami go podłączyć, musimy doliczyć koszt montażu, który wynosi około 100 zł. Przy twardej wodzie filtry należy wymieniać przynajmniej dwa razy w roku. Koszt filtra wynosi ok. 100 zł, więc rocznie wydamy ok. 200zł. Dużym minusem jest zużycie wody. Z 5 litrów wody uzyskamy 1 litr czystej wody, pozostałe 4 litry trafią bezpośrednio do kanalizacji. Bez wątpienia odczujemy więc różnicę w rachunkach za wodę.
Trzeba  również wiedzieć, że woda o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze nie będzie dobrze przefiltrowana. Temperatura wody nie powinna bowiem przekraczać 30 stopni C, żeby nie zaburzyć procesu filtracji. Nie powinna być również niższa niż 4 stopnie C – zbyt zimna woda może sprawić, że proces będzie mniej wydajny.

Krystalicznie czysta woda to bez wątpienia luksus. Należy się jednak zastanowić czy koszty, które się z nim wiążą, są tego warte.