Pierwsza Komunia Święta

Jak ograniczyć koszty Pierwszej Komunii Świętej?

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, które będzie przyjmowało komunię po raz pierwszy ale również dla całej rodziny i najbliższych. Uroczystość, która często towarzyszy tej okazji wiąże się niestety z dużymi kosztami, które na pewno odczuje miesięczny budżet. Zobacz, jak zminimalizować te koszty i ograniczyć wydatki związane z Pierwszą Komunią.

Ogranicz liczbę gości

Po uroczystości w kościele zaprasza się wszystkich gości na uroczysty poczęstunek. Na tym etapie możesz zaoszczędzić, wystarczy, że bardzo rozsądnie przygotujesz listę gości. Aby ograniczyć wydatki, zaproś tylko najbliższą rodzinę, przyjaciół i chrzestnych. Komunia Święta to przecież taka uroczystość, którą powinno się świętować w gronie najbliższych. Zrezygnuj z zapraszania osób spoza najbliższego kręgu i uniknij w ten sposób dodatkowych kosztów.

Zrezygnuj z restauracji

Aby ograniczyć wydatki związane z wynajęciem sali i korzystaniem z usług restauracji, zaproś gości do siebie. Oczywiście musisz najpierw zastanowić się, czy masz do tego warunki i wystarczającą ilość miejsca. Jeśli masz duże mieszkanie lub dom, bez większych problemów możesz zorganizować poczęstunek we własnych czterech kątach, a nawet w ogrodzie, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Zaangażuj rodzinę do pomocy w przygotowaniu poczęstunku

Dużą oszczędnością będzie przygotowanie chociaż części poczęstunku samodzielnie. Oczywiście, żeby przygotować obiad dla większego grona czeka cię trochę pracy, dlatego poproś o pomoc swoją rodzinę. Jeśli każdy poświęci chociaż chwilę i pomoże w gotowaniu, na pewno uda wam się wspólnie przygotować wspaniałe przyjęcie.

Jeśli lista gości jest długa, a ty nie masz warunków do przygotowania obiadu dla wszystkich, możesz zamówić catering, który i tak na pewno będzie tańszy niż zaproszenie gości na obiad do restauracji.

Zrób samemu dekoracje

Przygotowując przyjęcie w domu zaoszczędzisz nie tylko na kosztach wynajęcia sali, znacznie wyższych cenach posiłków, ale również na kosztach wystroju wnętrza. Organizując przyjęcie w domu lub ogrodzie możesz samodzielnie udekorować to miejsce według własnych upodobań. Bardzo ładnie prezentują się kwiaty wykonane z papieru, które stały się bardzo modne i popularne, dlatego są często wykorzystywane  podczas przystrajania sal weselnych oraz przy dużych bankietach. Przygotowanie takiej dekoracji nie kosztuje dużo, a instrukcję do jej przygotowania znajdziesz w Internecie.

Kup symboliczny prezent

Nie musisz wydawać wcale dużych pieniędzy na komunijny prezent. Możesz wybrać upominek, który będzie przypominał o dniu Komunii Świętej przez długie lata, jak na przykład łańcuszek z zawieszką lub zegarek. Taki praktyczny i bardzo ładny prezent możesz podarować zarówno chłopcu, jak i dziewczynce.

Jeśli mimo niedużego budżetu chciałbyś kupić kosztowny prezent, możesz zaangażować do tego wszystkich gości. Jeśli każdy złoży się na ten cel, będziesz mógł kupić jeden większy prezent i sprawić dużą radość dziecku, które dostanie wymarzony upominek.

Wykazując się pomysłowością i inicjatywą możesz zorganizować piękną uroczystość dla swojego dziecka i sprawić, że dzień Pierwszej Komunii będzie wyjątkowy i niezapomniany. Zaangażuj do pomocy całą rodzinę i wspólnie przygotujcie tą wyjątkową uroczystość.