krople-wody

Jak walczyć z nadmiarem wilgoci lub ją zwiększyć w domu i biurze

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Oby nasz organizm czuł się komfortowo poziom wilgoci w otoczeniu nie może być ani zbyt wysoki ani zbyt niski. Jeśli pomieszczenie jest zawilgocone lub odwrotnie, powietrze jest zbyt suche, należy jak najszybciej wyrównać ten poziom. Zobacz, jak walczyć z nadmiarem wilgoci i jak nawilżać pomieszczenia, gdy powietrze w nich jest zbyt suche.

Jak sprawdzić poziom wilgotności?

Aby upewnić się, czy w naszym domu lub biurze nie ma za dużo wilgoci należy skorzystać z pomocy urządzenia zwanego higrometrem. Nie jest to drogi wydatek, a pozwoli na dokładne określenia stanu wilgoci w pomieszczeniu.

Sprawdzą się również stacje pogody, które poinformują nas nie tylko o wilgotności powietrza, lecz także o dwóch czynnikach, które na nią wpływają: o ciśnieniu atmosferycznym i o temperaturze.

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci

Jeśli w pomieszczeniu stan wilgoci jest zbyt wysoki, należy jak najszybciej go zmniejszyć. Zbyt duża wilgoć może powodować przebarwienia ścian, plamy pleśni lub przebarwienia na tynku, a także pojawienie się różnego rodzaju grzybów i insektów, które bardzo szybko rozwijają się w takim środowisku. Oczywiście przebywanie w zbyt wilgotnych pomieszczeniach nie wpływa korzystnie również na zdrowie domowników, dlatego należy jak najszybciej pozbyć się wilgoci.

W walce z nadmiarem wilgoci pomoże intensywne ogrzewanie pomieszczenia i wietrzenie go. Bardzo pomocne mogą również okazać się:

  • osuszacze kondensacyjne, które działają jak chłodziarki, gdzie ze schłodzonego powietrza wytrąca się wilgoć. Temperatura powietrza osuszonego jest zazwyczaj o 3-8 st. C wyższa od temperatury powietrza zassanego. Dzięki takiemu przyrostowi temperatury możliwe jest bardzo szybkie odparowanie wilgoci ze ścian i sufitów.
  • osuszacze adsorpcyjne, które działają bardzo podobnie do kondensacyjnych, jednak przy tej metodzie wilgoć z powietrza pochłaniana jest przez zbiornik zawierający materiały higroskopijne pełniące funkcję adsorbentu, na przykład granulowany żel aluminiowy lub nanofiltr.
  • niektóre rośliny, które potrafią pochłaniać nadmiar wilgoci. Należą do nich paprocie, chamedora wytworna, oplątwa, skrzydłokwiat oraz bluszcz. Jeśli walczysz z nadmiarem wilgoci warto ustawić w mieszkaniu te rośliny, by pomagały ci w tym działaniu.
  • zabiegi ozonowania, które pomagają w pozbyciu się nadmiaru wilgoci. Poprzez ozonowanie pozbywamy się także wszelkiego rodzaju bakterii, alergenów, zarodników grzybów i nieprzyjemnych zapachów.

Co zrobić, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche

Zbyt dużo wilgoci może być bardzo uciążliwe i przynosić bardzo problematyczne konsekwencje, jednak niedobór wilgoci, czyli zbyt suche powietrze w domu bądź biurze również nie jest dla nas korzystne.

Zwłaszcza zimą, gdy włączamy ogrzewanie, powietrze w domach i biurach jest wyjątkowe suche, warto wówczas regularne je nawilżać. Jest wiele sposobów na walkę z suchym powietrzem:

  • można skorzystać ze skutecznej metody naszych babci, które wieszały na kaloryferach mokre ręczniki i naczynia z wodą
  • można również wybrać coś bardziej nowoczesnego i zaopatrzyć się  w nawilżacz powietrza.

Obecnie dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy, które mogą swoim wyglądem wkomponować się w stylizację każdego pomieszczenia. Zzewnątrz mogą wyglądać na przykład jak lampki, które w środku mają mechanizm emitujący ultradźwięki – po wlaniu wody rozpylają ją, tworząc delikatną mgiełkę. Wiele nawilżaczy ma również funkcję oczyszczania powietrza a także jego jonizację. Funkcja jonizacji dostępna w nowoczesnych nawilżaczach sprawia, że organizm lepiej przyswaja tlen.

Jeśli będziemy dbać o nawilżacze w swoich domach czyszcząc je regularnie, to na pewno odczujemy znaczną różnicę w poprawie jakości powietrza, co w konsekwencji przełoży się na nasze samopoczucie i zdrowie.