kurtka

Jaka kurtka w góry i w teren? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się w góry należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy ubiór. Nie można zapomnieć o odpowiedniej kurtce, która zabezpieczy nas przed zimnem, mrozem, deszczem, wiatrem i słońcem. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając kurtkę na wypady w teren.

Jakie cechy powinna mieć kurtka w góry i w teren

Właściwa kurtka na wycieczki w góry i w teren to podstawa. Wiele osób wyruszając na wędrówkę w góry zakłada jedynie ciepłą bluzę i wygodne buty, jednak taki ubiór nie zagwarantuje im właściwej ochrony, gdy warunki atmosferyczne się pogorszą. Kurtka na wycieczki w góry lub w teren powinna być przede wszystkim:

  • nieprzemakalna
  • wodoodporna
  • wiatroszczelna
  • oddychająca
  • odprowadzająca pot
  • dobrze skrojona
  • wygodna
  • lekka
  • zapobiegająca wyziębieniom
  • z kapturem.

Kurtka membranowa

Bardzo dobrą propozycją kurtki w góry jest kurtka membranowa, zwana również hardshell. Cechą charakterystyczną takich kurtek jest materiał, z którego zostały uszyte. Został on trwale połączony z membraną typu Gore-Tex, eVent czy Airtex w procesie laminacji. Membranę możemy porównać do bardzo cienkiej folii wykonanej z porowatego teflonu. Taka budowa kurtek membranowych pozwala na ochronę przed wiatrem i deszczem, przy jednoczesnym odprowadzeniu potu na zewnątrz w postaci pary wodnej.

Ten typ kurtki przyda się zarówno w górach, jak i w terenie, zwłaszcza podczas dużych opadów deszczu. Jest to jednak odzież, która nie ogrzeje ciała, zapobiegnie jedynie wyziębieniu, dlatego należy pamiętać, by pod kurtkę membranową zawsze założyć polar.

Kurtka softshell

Kolejną propozycją kurtek na wypady w teren i w góry jest kurtka softshell. Różni się ona od kurtek membranowych głównie tym, że jest mniej odporna na duże opady deszczu. Oczywiście ochroni użytkownika przed deszczem, dzięki warstwie impregnacyjnej, jednak może nie sprawdzić się przy dużych ulewach.

Kurtki softshell cechuje bardzo duża wentylacja i lepsze odprowadzanie potu niż w przypadku kurtek membranowych. Zapewnią one również ochronę w wietrzne i chłodne dni, a przy tym dzięki warstwie materiału typu fleece, zapobiegną wyziębieniu. Kurtka tego typu jest także znacznie miększa i wygodniejsza. Okrycie softshell spełnia również funkcję izolacyjną, dlatego nie trzeba dodatkowo zabierać ze sobą polar, jak w przypadku kurtek membranowych.

Jaką kurtkę wybrać

Zarówno kurtki membranowe jak i softshell idealnie sprawdzą się zarówno w terenie, jak i w górach. Jednak jeśli nie spodziewasz się wędrówek w ulewie, to lepiej zabrać ze sobą kurtkę softshell, która doskonale ochroni przed wiatrem, drobnym deszczem, a do tego odprowadzi większą ilość potu. Pozwala ona również na zredukowanie warstw odzieży, ponieważ grubszy softshell zastąpi kurtkę membranową i polar. Pod kurtkę softshell wystarczy ubrać tylko bieliznę termo aktywna lub koszulkę, jedynie w zimie przyda się dodatkowa warstwa w postaci polaru.