karta kredytowa

Karta kredytowa a debetowa – podobieństwa i różnice

Karty płatnicze, zarówno debetowe jak i kredytowe są w dzisiejszych czasach bardzo popularne i większość osób chętnie z nich korzysta. Wolimy plastikową kartę niż portfel z monetami i banknotami… no cóż, zastąpienie gotówki kartami płatniczymi jest po prostu wygodniejsze i również bezpieczniejsze. Karty debetowe i kredytowe wyglądają podobnie, ale czy mają również takie same przeznaczenie? Zobacz, czym różnią się między sobą i co je łączy.

Czy można je rozróżnić?

Kiedyś łatwiej można było rozróżnić kartę kredytową od debetowej, ponieważ jedne były w większości wypukłe, a drugie płaskie, natomiast teraz już zarówno karty debetowe, jak i kredytowe są wypukłe. Na obu kartach znajduje się imię i nazwisko właściciela, data ważności karty, logo banku oraz graficzny symbol organizacji płatniczej, na przykład Visy lub MastrCard. Obie posiadają również pasek magnetyczny oraz bankowe zabezpieczenia, które utrudniają ich fałszowanie. Można więc śmiało powiedzieć, że na pierwszy rzut oka nie da się rozróżnić je między sobą.

Tak naprawdę, jedyną różnicą w wyglądzie jest nazewnictwo, chodzi tutaj o napis „credit” lub „debit” znajdujący się na karcie, jednak nie zawsze jest on umieszczany.

Karty kredytowe nie dla każdego

Około 90% kart posiadanych przez Polaków to karty debetowe. Są one dostępne dla każdego, warunkiem ich otrzymania jest jedynie założenie konta. Karty debetowe wydawane są od razu przy otwieraniu rachunku lub wysyłane pocztą na wskazany adres.

Zasadniczą różnicą między kartą debetową a kredytową jest fakt, że kartę kredytową nie może mieć każdy. Niestety, by ją otrzymać trzeba złożyć wniosek w banku i przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Karta kredytowa jest swojego rodzaju kredytem, dlatego by ją otrzymać trzeba spełnić kilka warunków. Wymagana jest zdolność kredytowa, wiarygodność płatnicza, dobra ogólna ocena scoringowa oraz nienaganna historia w BIK, a więc wszystkie kryteria, które należy spełnić, by otrzymać kredyt.

Ile możesz wydać

Dokonując płatności kartą debetową korzystasz ze środków, które znajdują się na twoim koncie. Sam więc ustalasz sobie limity dokonując wpływów na swój rachunek. Możesz również zawnioskować w banku o przyznanie debetu na rachunku do ustalonego limitu. Wówczas będziesz mógł wykorzystać większą kwotę, jednak pamiętaj, że debet w koncie jest kredytem, który należy terminowo spłacać. Każdy wpływ na rachunek będzie automatycznie pokrywał twoje zadłużenie i go spłacał. Debet na koncie odnawia się automatycznie, więc będziesz mógł ponownie go wykorzystać.

W przypadku karty kredytowej, nie jest wymagane zakładanie konta bankowego, podczas jej wydawania tworzony jest jedynie specjalny rachunek techniczny, który obciążany jest podczas dokonywania transakcji. Możesz więc robić zakupy niezależnie od tego czy na twoim koncie osobistym są wystarczające środki, ponieważ obciążasz konto karty, zaciągając w ten sposób kredyt.

Właściciel karty kredytowej może dokonywać płatności kartą do kwoty ustalonego w umowie limitu. Umowa określa również okres bezodsetkowy, czyli czas w którym możesz spłacić wykorzystaną sumę, bez kosztów odsetek. Oczywiście nie musisz od razu regulować swojego zadłużenia na karcie w całości, wystarczy, że spłacisz jedynie kwotę minimalna, która wynosi od 3% do 5% wykorzystanej kwoty. Pozostałe zadłużenie zostanie jednak oprocentowane, więc przy kolejnej spłacie karty poniesiesz już także koszt odsetek.

Jak uniknąć spirali długówInfografika

Podobne możliwości

Karty kredytowe, podobnie jak karty debetowe mają również cechy wspólne, służą głównie do płatności bezgotówkowych. Można za ich pomocą robić również zakupy przez Internet, a także za granicą.

Zaletą kart kredytowych jest możliwość rozkładania większych zakupów na dogodne raty, to znacznie ułatwia późniejszą spłatę. Niestety karty debetowe nie posiadają jeszcze takich funkcji.

Koszty za posiadanie karty

Korzystanie z obu kart wiąże się z opłatami za ich posiadanie. Można powiedzieć, że opłaty w przypadku karty kredytowej są wyższe, ale tak naprawdę warunkuje je umowa oraz oferta banku. W obu przypadkach można uniknąć tych kosztów, pod warunkiem, że aktywnie korzysta się z karty. Aby nie płacić opłaty rocznej za kartę, wymagane jest dokonanie 3-5 transakcji bezgotówkowych lub zakupy na łączną kwotę od 100 do 1000 zł, w zależności od regulaminu i warunków podpisanej umowy.

Karty kredytowe i debetowe, chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, to jednak wiele je różni. Warto więc znać dobrze ich funkcjonowanie, by móc rozsądnie z nich korzystać i nie generować przy tym dodatkowych kosztów.