lazienka

Rodzaje nowoczesnych kabin prysznicowych

Wybór kabiny prysznicowej wcale nie jest prosty, głównie dlatego, że na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów, że trudno wybrać ten najodpowiedniejszy.  Zobacz, jaki model kabiny prysznicowej najlepiej sprawdzi się w twojej łazience.

Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzaj kabin prysznicowych uzależniony jest głównie od miejsca ich montażu. Do wyboru mamy więc kabiny:

 • narożne – są to zdecydowanie najpopularniejsze kabiny prysznicowe. Większość modeli składa się z brodzika, jednej ściany oraz drzwiczek, pozostałe ściany prysznica stanowią ściany łazienki, gdyż ta kabina jak wskazuje jej nazwa umiejscowiona jest w jednym z rogów pomieszczenia. Ich główną zaletą jest duża oszczędność miejsca i przystępna cena.
 • wolnostojące – tego typu kabiny zabudowane są z czterech stron
  i umiejscowione w środkowej części pomieszczenia. Taki wybór najczęściej stosowany jest w nowoczesnych i ekstrawaganckich aranżacjach łazienek. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, ale wymaga niestety dużych nakładów finansowych.
 • przyścienne – to kabiny, których jedna ze stron przylega do ściany łazienki i stanowi jedną jej ściankę. W takich kabinach bateria montowana jest najczęściej na ścianie łazienki. Mogą one występować na planie koła bądź kwadratu. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może nadać łazience oryginalnego wyglądu, a kabina nie zajmie zbyt dużo miejsca.
 • wnękowe – takie kabiny sprawdzą się w pomieszczeniach, w których już istnieje wnęka i można ją wykorzystać właśnie do stworzenia prysznica. Do takich kabin potrzebujemy jedynie drzwiczki i oczywiście baterie. Ścianki kabiny stanowią bowiem ściany łazienki.
 • zabudowa wanny – to opcja dla osób, którym zależy na posiadaniu zarówno wanny, jak i prysznica w jednym. Taki rodzaj kabiny prysznicowej stanowi wanna zabudowana specjalnym parawanem, który zabezpiecza pomieszczenie przed rozpryskiem wody. Tutaj największych atutem jest cena parawanu, jednak warto pamiętać, że jest to rozwiązanie jedynie dla osób, które już mają wannę lub planują jej montaż.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając kabinę prysznicową

Nie każda kabina prysznicowa sprawdzi się w naszych łazienkach. Wybierając odpowiedni model należy bowiem wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, jak:

 • rozmiar łazienki – to kluczowy wskaźnik wyboru kabiny. Przy niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzi się kabina narożna, która zajmuje stosunkowo mało miejsca i jest bardzo ustawnym modelem. Kabiny wolnostojące i przyścienne sprawdzą się w większych pomieszczeniach, ponieważ na ich montaż potrzeba więcej miejsca.
 • układ pomieszczenia – wybierając kabinę prysznicową należy przyjrzeć się swojej łazience i przemyśleć w którym miejscu będzie znajdował się prysznic. Jeśli w łazience jest wnęka, warto ją wykorzystać i w tym miejscu usadowić prysznic, a jeśli posiadamy już wannę, warto rozważyć jej zabudowę, która będzie pełniła również funkcję kabiny prysznicowej.
 • funkcjonalność – kabiny, których ścianki stanowią ściany łazienki pokryte kaflami łatwiej jest utrzymać w czystości niż ścinki kabiny. Warto zwrócić również uwagę na wybór odpowiednich drzwiczek, czasem rozsądniejszym wyborem będą rozsuwane niż otwierane na zewnątrz, by łatwiej można było je otwierać.

Ile zapłacimy za kabinę prysznicową

Ceny kabin prysznicowych są bardzo zróżnicowane, dlatego ten wskaźnik również należy wziąć pod uwagę wybierając najlepsze rozwiązanie.

Najtańszy jest zdecydowanie parawan nawannowy, który kupić możemy już od 200 zł, jednak pamiętajmy, że jest to rozwiązanie jedynie dla osób, które już posiadają wannę. Kabiny narożne to koszt od 800 zł do nawet 2500 zł, cena tego rodzaju kabin również przyczyniła się do ich popularności. Nieco droższym rozwiązaniem są już kabiny przyścienne, za które zapłacimy od 1500 zł do 3 000 zł oraz kabiny wolnostojące których koszt jest bardzo podobny. Stosunkowo niedrogim rozwiązaniem są kabiny wnękowe, oczywiście pod warunkiem, że w naszej łazience posiadamy odpowiednich rozmiarów wnękę, wówczas czeka nas jedynie koszt drzwiczek, około 400 zł – 500 zł i baterii.

Należy również pamiętać, że na cenę kabiny prysznicowej wpływa również materiał, z którego zbudowany jest brodzik oraz ścianki kabiny. Jeśli chodzi o brodziki to najtańszym rozwiązaniem są brodziki akrylowe, jednak nie są tak trwałe jak te wykonane z konglomeratu. Jest to zdecydowanie trwalszy materiał na brodzik, ale również o wiele bardziej kosztowny. Istotny jest również kształt kabiny, oczywiście im bardziej nietypowy, tym cena brodzika będzie wyższa. Cena kabiny uzależniona jest również od materiału, z którego wykonane są ścianki. Możemy wybrać hartowane szkło, które jest droższym rozwiązaniem lub akryl.

Nie możemy zapomnieć również o samej baterii prysznicowej, której cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Tutaj możemy rozróżnić baterie naścienne oraz podtynkowe. Ich wybór jest bardzo istotny, gdyż oprócz eleganckiego i nowoczesnego wyglądu, powinny być one również funkcjonalne.

Na cenę wpływają również dodatkowe funkcje, które oczywiście zwiększają koszt kabiny, jak:

 • hydromasaż
 • dodatkowy kran
 • deszczownica zamontowana na suficie kabiny
 • panel do masażu stóp
 • koloroterapia, czyli kolorowe światełka umieszczone wewnątrz kabiny
 • radio
 • termostat
 • podłączenie do telefonu
 • alarm.

Błyskawiczna pożyczka przez Internet

Nie da się ukryć, że koszt kabiny prysznicowej jest sporym wydatkiem i prawdziwym wyzwaniem dla niejednego domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób korzysta przy okazji jej zakupu z dodatkowego źródła finansowania, jakim jest błyskawiczna pożyczka przez Internet. Łatwo, bez wychodzenia z domu, na jasnych zasadach i nawet w 15 minut można zdobyć potrzebną gotówkę. Dopasowując wysokość raty do swoich dochodów, można wpasować ją w domowy budżet, nie obciążając go zbyt bardzo, a regularna spłata pożyczki zagwarantuje możliwość skorzystania z niej również w przyszłości.